Metropolita Hilarion uważa, że plan autokefalii ukraińskiej nie powiódł się

Metropolita Hilarion uważa, że plan autokefalii ukraińskiej nie powiódł się
(fot. Υπουργείο Εξωτερικών / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)
KAI / pk

Projekt utworzenia "zjednoczonego Kościoła lokalnego [prawosławnego] na Ukrainie już teraz skazany jest na niepowodzenie" - uważa przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów (OWCS) Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.

W wywiadzie dla programu "Kościół i świat" w telewizji "Rossija-24" przypomniał on, że pomysł jest dziełem Patriarchatu Konstantynopola, wspieranego przez prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę.

"Dzisiaj staje się już całkiem oczywiste, że nie uda mu się zjednoczyć Kościoła kanonicznego [tzn. Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) - KAI] z ugrupowaniami rozłamowymi [Kościołami: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznym - KA]" - jest przekonany metropolita wołokołamski. Według niego, "człowiek świecki, wtrącając się w sprawy kościelne, nie może nie popełnić błędów i on już ich narobił i zrobi ich jeszcze więcej".

Zdaniem Hilariona obecny prezydent Ukrainy z tematyki kościelnej uczynił "niemal główny temat swej kampanii wyborczej", uważając, że "jeśli uda mu się zjednoczyć Kościoły ukraińskie, to dzięki temu naród ponownie wybierze go na głowę państwa". A tymczasem wiadomo, że kanoniczny UKP PM w osobach jego biskupów, duchowieństwa i wiernych odmówił swego udziału w procesie zjednoczeniowym z rozłamowcami - podkreślił abp Hilarion.

Dlatego - według niego - "posunięcie to okaże się końcem kariery politycznej Poroszenki". Na jego miejsce przyjdą nowi ludzie, którzy zapewne "wyciągną jakieś wnioski z niepowodzenia tzw. soboru zjednoczeniowego i tzw. Kościoła autokefalicznego nawet jeśli Patriarchat Konstantynopola wyda jakiś papierek jakiejś tam grupie rozłamowej" - wyraził przekonanie przewodniczący OWCS.

11 października Święty Synod Biskupi Patriarchatu Konstantynopola pozbawił mocy prawnej swój dekret z 1686 roku o przekazaniu Metropolii Kijowskiej Moskwie, ogłosił utworzenie swego przedstawicielstwa w Kijowie i przywrócił do jedności kościelnej przywódców samozwańczych - zdaniem Patriarchatu Moskiewskiego - Kościołów prawosławnych na Ukrainie. Kościół rosyjski nie uznał tych postanowień i w odpowiedzi na nie 15 tegoż miesiąca ogłosił całkowite zerwanie stosunków z Konstantynopolem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Metropolita Hilarion uważa, że plan autokefalii ukraińskiej nie powiódł się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.