Jutro rozpoczyna się 37. Spotkanie Młodych

Jutro rozpoczyna się 37. Spotkanie Młodych
(fot. JAIRO BD / iWoman / CC BY)
KAI / kn

W poniedziałek 29 grudnia ponad 30 tys. młodzieży z 65 krajów, w tym 23 tys. spoza Republiki Czeskiej weźmie udział w rozpoczynającym się w Pradze 37. Europejskim Spotkaniu Młodych, zorganizowanym przez episkopat Czech, Czeską Radę Kościołów oraz Wspólnotę z Taizé.

Potrwa ono do 2 stycznia 2015 r. Będzie to kolejny etap "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię", zainicjowanej przez założyciela Wspólnoty Brata Rogera w końcu lat 70. Stolica Czech będzie po raz drugi gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych. Po raz pierwszy miało to miejsce na przełomie 1990 i 1991 roku.

Największa liczba młodych przybędzie do Pragi z Polski, Ukrainy, Niemiec, Włoch, Francji, Chorwacji i Białorusi. Reprezentują oni 65 krajów, znajdą gościnę w różnych dzielnicach Pragi, a także w okolicznych miastach i wioskach. 1950 młodych ludzi przyjechało już 27 grudnia, żeby przygotować przyjmowanie przybywających i pomóc w różnych zadaniach logistycznych.

W historycznym centrum Pragi na modlitwę południową we wtorek 30 i w środę 31 grudnia otworzy swoje podwoje 17 kościołów. 5 miejsc modlitwy zostanie przygotowanych w Centrum Wystawowym Letňany na modlitwę wieczorną od 29 grudnia do 1 stycznia, wśród nich wielki namiot postawiony dodatkowo z powodu dużej liczby zgłoszeń. 14 przedstawicieli Czeskiej Rady Kościołów weźmie udział w modlitwie 1 stycznia o 19.00 w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciecha, bezpośrednio transmitowanej przez czeską telewizję. 30 grudnia wieczorna modlitwa będzie transmitowana bezpośrednio z Hali 4 w Centrum Wystawowym, sygnał będzie dostępny w europejskiej sieci EBU.

By wyżywić przybyłych przygotowano 105 000 jabłek i 100 000 mandarynek, 22 000 kg chleba i ponad 500 pojemników z żywnością. Zaraz po przyjeździe uczestnicy spotkania otrzymają "Propozycje na rok 2015" przygotowane przez przeora Taizé Brata Aloisa. Będzie on także co wieczór będzie wygłaszał krótkie rozważania.

2015 będzie ważnym rokiem dla Wspólnoty, gdyż przypada w nim 75. rocznica jej powstania oraz 100. rocznica urodzin Brata Rogera (12 maja 1915-16 sierpnia 2005) Uroczystości pod hasłem "Odnowić więzy solidarności" potrwają przez cały rok.

Wspólnotę z Taizé założył pochodzący ze Szwajcarii teolog protestancki Roger Schutz (1915-2005). W tej burgundzkiej wiosce mieszkał on od 1940 r. Udzielał schronienia wielu ludziom, przede wszystkim Żydom, którym groziła śmierć. Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Dwaj pierwsi z nich to studenci z Genewy: Max Thurian, który studiował teologię i Pierre Souvairan, student agronomii.

Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: powstała wówczas Communauté - Wspólnota. Od czasów wojennych aż do swej tragicznej śmierci brat Roger był symbolem ruchu ekumenicznego. Obecnie w pomieszczeniach klasztornych w Taizé mieszka stu mężczyzn, pochodzących z ponad 25 krajów - zarówno katolików, jak i ewangelików.

Brat Roger urodził się 12 maja 1915 r. jako Roger Schutz-Marsauche w szwajcarskiej Prowansji. Jego ojciec był proboszczem w szwajcarskim kościele reformowanym, matka pochodziła z Francji.

W latach 1937-1940 studiował teologię w Lozannie, a następnie w Strasburgu. Od sierpnia 1940 r. zamieszkał w burgundzkiej wiosce Taizé. W tym czasie udzielał schronienia wielu ludziom, przede wszystkim Żydom, którym groziła śmierć. Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Dwaj pierwsi z nich - to studenci z Genewy: Max Thurian, który studiował teologię i Pierre Souvairan, student agronomii. Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: została utworzona "Communauté" - Wspólnota.

Pierwsi bracia mieli korzenie ewangelickie. Później dołączyli do nich także katolicy. Wspólnota, licząca ponad 100 braci z 25 narodowości, zachowała do dziś charakter ekumeniczny.

Choć brat Roger wywodzi się z tradycji Kościoła reformowanego, Taizé czerpie z różnych źródeł. Z tradycji katolickiej bierze się wielki szacunek dla Eucharystii, z protestanckiej - do Biblii, a prawosławnej - kult ikon i śpiewy kościelne.

Od kilku dziesiątek lat Taizé przyciąga młodych ludzi z całego świata. Papież Jan XXIII powitał niegdyś brata Rogera słowami: "Oh, Taizé, ta mała wiosna!". Jan Paweł II wielokrotnie przyjmował na audiencjach prywatnych założyciela Wspólnoty Taizé. Ta znajomość datowała się jeszcze z czasów krakowskich kardynała Wojtyły. 5 października 1986 roku przybył tam jako papież, spotykając się zarówno z młodzieżą, jak i braćmi.

Od 1978 r. Wspólnota Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży: w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, w Azji i Europie z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi.

Za swoją "pracę na rzecz pojednania" brat Roger otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Nagrodę Templetona, uważaną za Nobla w dziedzinie religijnej, a także międzynarodową Nagrodę Karola przyznawaną przez Akwizgran i nagrodę UNESCO za wychowanie dla pokoju.

Brat Roger został zamordowany 16 sierpnia 2005 r. przez chorą psychicznie kobietę podczas wieczornej modlitwy w Kościele Pojednania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro rozpoczyna się 37. Spotkanie Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.