Kalifornia: Zbezczeszczono pomnik nowego świętego

Kalifornia: Zbezczeszczono pomnik nowego świętego
(fot. Nheyob / (CC BY-SA 3.0) / Wikimedia Commons)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Dzień po tym jak w ostatnią środę w Waszyngtonie Ojciec Święty kanonizował O. Junipera Serra, XVIII wiecznego franciszkanina i apostoła Kalifornii, sprofanowano Misję Carmel, jedną z wielu, które święty założył i gdzie był pochowany. Obalono i oblano farbą posąg O. Junipera, figury innych świętych i nagrobki.

W wielu miejscach namalowano obraźliwe napisy. Zachlapano zieloną farbę krzyż w ogrodzie, drzwi i fontannę.

- To było coś, czego można było się spodziewać w związku z kanonizacja Junipera Serry - powiedziała dziennikarzom Esther Partido, z posterunku policji w Carmel w Kalifornii. Na podstawie napisów i tego, że uszkodzono jedynie nagrobki Europejczyków, a nie Indian, można sądzić, że wandale chcieli przypisać św. Juniperowi odpowiedzialność za niszczycielskie działania hiszpańskich kolonizatorów wobec pierwotnych mieszkańców Kalifornii.

Tymczasem było zupełnie na odwrót. Św. Juniper założył 21 misji, których celem była obrona miejscowych mieszkańców przez hiszpańskimi konkwistadorami. Specjalnie odbył podróż do wicekróla Meksyku, aby uzyskać u niego zmianę gubernatora Kalifornii, który wyzyskiwał Indian i przeszkadzał w działalności franciszkańskich misji.

Na Facebooku Misji Carmel tak podsumowano całe wydarzenie: "Pamiętajmy, że żyjemy we wspólnocie miłości i nie dajmy się zniechęcić takimi wydarzeniami. Jak miał zwyczaj mówić św. Juniper: "Zawsze trzeba patrzeć do przodu, nigdy do tyłu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kalifornia: Zbezczeszczono pomnik nowego świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.