Już po raz drugi Wielki Tydzień w Kalwarii bez tradycyjnych misteriów

KAI /kb

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną oraz obowiązującymi normami sanitarnymi misterium Męki Pańskiej, gromadzące zwykle tysiące pielgrzymów z całej Polski, nie odbędzie się w tradycyjnej formie.

Ojcowie bernardyni zachęcają do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

W Wielkim Tygodniu sprawowane są jedynie celebracje liturgiczne z zachowaniem obostrzeń.

W Wielki Czwartek o godz. 6.00 nabożeństwo z kazaniem i poświęcenie opłatków, tzw. Wieczerzy Pańskiej. O godz. 15.00 odbędzie się Droga Krzyżowa i koronka do Bożego Miłosierdzia; Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wieczerniku zostanie odprawiona o godz. 17.00, a w bazylice - o godz. 19.00. Po tej Mszy św. rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą”, przygotowaną w tym roku przy ołtarzu św. Józefa.

W Wielki Piątek o godz. 10.00 w bazylice słowo pasterskie skieruje do wiernych abp Marek Jędraszewski. Następnie, również w bazylice, odprawiona zostanie Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Jak wskazują opiekunowie Polskiej Jerozolimy, nabożeństwo będzie nagłośnione na dróżkach od stacji „U Piłata” - można więc będzie w nim uczestniczyć przemierzając kalwaryjskie dróżki.

O godz. 12.00 rozpocznie się - również w bazylice, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, Liturgia Męki i Śmierci Chrystusa. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kościoła Grobu Pana Jezusa na wzgórzu Ukrzyżowania, gdzie aż do rezurekcji trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w bazylice o godz. 19.00. W niedzielę o godz. 6 rano ze wzgórza Ukrzyżowania wyruszy procesja rezurekcyjna. Weźmie w niej udział wyłącznie służba liturgiczna, a wierni proszeni są o zajęcie miejsc w bazylice i na Placu Rajskim.

W Kalwarii Zebrzydowskiej w Wielkim Tygodniu od czterech wieków organizowane jest Chwalebne Misterium Męki Pańskiej z udziałem kilkudziesięciotysięcznej rzeszy wiernych, którzy specjalnie z tej okazji przyjeżdżają z całej Polski i zagranicy. W ubiegłym roku misteria zostały odwołane z powodu pandemii. Podobnie stało się w tym roku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich.

Równocześnie z klasztorem bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Już po raz drugi Wielki Tydzień w Kalwarii bez tradycyjnych misteriów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.