Jaka jest skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna?

7 miesięcy temu
PAP/kb

Szczepionki koncernów Pfizer i Moderna przeciw Covid-19 są skuteczne w 90 proc. w zapobieganiu objawowym i bezobjawowym zakażeniom - wynika z badania amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) z udziałem medyków.

Opublikowane w poniedziałek studium CDC wzięło pod uwagę grupę 4 tys. medyków i innych osób objętych priorytetem szczepień między grudniem a marcem. Wszyscy uczestnicy byli badani co tydzień pod kątem obecności koronawirusa.

Wśród uczestników badania wykryto 205 infekcji, z czego 161 wśród osób niezaszczepionych, osiem wśród częściowo zaszczepionych, a tylko trzy wśród całkowicie zaszczepionych. 33 inne przypadki zostały zidentyfikowane niedługo po podaniu pierwszej dawki, wobec czego ich status był niejasny. 10 proc. wykrytych zakażeń było bezobjawowych, tylko dwie osoby wymagały hospitalizacji.

Na podstawie tych danych autorzy badania oszacowali skuteczność dwóch dawek szczepionek na 90 proc. w zapobieganiu infekcji oraz 80 proc., jeśli chodzi o jedną dawkę preparatu.

Badanie potwierdza wyniki z badań klinicznych nad szczepionkami mRNA Pfizera-BioNTech i Moderny, które wykazały ok. 95-procentową skuteczność w ochronie przed objawowym zakażeniem.

Podobne wnioski na temat szczepionki Pfizera dały wcześniej dane z Izraela na podstawie danych ponad miliona zaszczepionych osób. Wynikało z nich, że skuteczność w zapobieganiu bezobjawowemu Covid-19 wynosi 94 proc., a objawowemu - 97 proc. Oznacza to, że w przypadku osób niezaszczepionych ryzyko zakażenia koronawirusem było 44 razy większe. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Jaka jest skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.