Kamerun: nieznani sprawcy sprofanowali katedrę

Kamerun: nieznani sprawcy sprofanowali katedrę
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Od 28 sierpnia katedra św. Sebastiana w mieście Bafia w środkowym Kamerunie jest zamknięta, gdyż - zdaniem miejscowego Kościoła - sprofanowano ją.

Wskazują na to ślady płynu podobnego do krwi na ołtarzu, a także stóp prowadzące do grobu miejscowego biskupa Jeana Maria Benoita Bali, którego uznano za zaginionego 31 maja, a 2 czerwca wyłowiono jego zwłoki z przepływającej przez to miasto rzeki Sanaga.

>> Kamerun: biskup popełnił samobójstwo czy został zamordowany?

Te i inne okoliczności wskazują jednoznacznie, uważają przedstawiciele Kościoła, na profanację świątyni.

DEON.PL POLECA

Z doniesień prasowych, opartych na zeznaniach świadków, wynika, że do zdarzenia doszło z nocy z 27 na 28 bm., a dopuścili się tego nieustaleni jeszcze dotychczas sprawcy.

Płyn, którego ślady znaleziono na ołtarzu, przesłano do analizy w stolicy kraju - Jaunde. W oczekiwaniu na ponowne otwarcie katedry, władze diecezji postanowiły przenieść Msze św. do pobliskiego ośrodka im. Pawła VI.

Na miejscu jest biskup diecezji Obala - Sosthène L. Bayemi Matjei, zastępując przebywającego na urlopie bp. Abrahama Kone - administratora apostolskiego Bafii po śmierci bp. Bali. W najbliższym czasie zostanie odprawiona pokutna i wynagradzająca Msza św. za profanację, poprzedzona modlitwami i obrzędem pokutnym.

Do tego najnowszego wydarzenia doszło w czasie, gdy Kościół w Kamerunie ciągle jeszcze opłakuje biskupa Balę, którego okoliczności śmierci nadal nie zostały wyjaśnione, mimo przeprowadzenia w czerwcu aż trzech jego ekshumacji. Hierarcha, który zaginął w niespełna 3 tygodnie po swych 55. urodzinach, pełnił posługę w tej diecezji od 3 maja 2003.

Obecnie został pochowany w podziemiach katedry jako trzeci biskup tej jednostki kościelnej, istniejącej od 11 stycznia 1968. Zdaniem biskupów najbardziej prawdopodobną wersją jego śmierci było utopienie go, a być może wcześniej został on okrutnie pobity. To stanowisko Kościoła katolickiego przedstawił oficjalnie arcybiskup Jaunde - Jean Mbarga w kazaniu 16 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ, Leon Nieścior OMI

Leon Nieścior OMI, doskonały znawca Ojców Pustyni, omawia "antyrretyczną" metodę walki ze złymi myślami, odwołując się do Ewagriusza z Pontu i jego dzieła O sporze z myślami. Złe myśli, które powiązane są z działaniem złego...

Skomentuj artykuł

Kamerun: nieznani sprawcy sprofanowali katedrę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.