Kampania społeczna przed XIV Dniem Papieskim

Kampania społeczna przed XIV Dniem Papieskim
(fot. www.dzielo.pl)
KAI / kn

Świętym może być każdy z nas - przekonuje ks. Dariusz Kowalczyk z zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W stacjach radiowych w całej Polsce trwa obecnie kampania społeczna promująca XIV Dzień Papieski, który będzie obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie!".

Ks. Kowalczyk poinformował, że celem tej kampanii jest promowanie nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla ubogiej i zdolnej młodzieży. Ze środków tych Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznaje obecnie stypendia dla 2,5 tys. młodych ludzi.

Ks. Kowalczyk zwrócił również uwagę, że Dzień Papieski będzie wydarzeniem szczególnym ze względu na przeżywaną w tym roku kanonizację papieża Polaka. Podkreślił też, że towarzyszące wspólnemu dziękczynieniu przypomnienie pontyfikatu Jana Pawła II będzie stanowiło zachętę do podążania drogą świętości we współczesnym świecie.

- Wielu łączy świętość z pobożnością, dewocją, czy też pewnym oderwaniem od rzeczywistości. Świętość trzeba ubrać w konkretne ciało i pokazać, że jest ona możliwa we współczesnym świecie. Młodość i dojrzałe życie św. Jana Pawła II to przykład świętości wśród nas. Ten człowiek żył w trudnych czasach, stawił czoła trudnej rzeczywistości pokazując piękne życie - podkreślił ks. Kowalczyk na antenie Radia Plus Radom.

Ks. Kowalczyk dodał, że niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. - Tolerują ją o tyle, o ile dotyczy ona pragnień innych. Jednak wcale niemała rzesza ludzi poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni. Warto podczas XIV Dnia Papieskiego zobaczyć ten problem w świetle nauczania Jana Pawła II, zwłaszcza w roku jego kanonizacji - podkreślił członek zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Corocznym obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy wiele inicjatyw o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym. Organizowane są koncerty, happeningi, wystawy, panele dyskusyjne, apele modlitewne i czuwania. Bardzo ważny jest również aspekt charytatywny tego wydarzenia, który stanowi zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji.

Zbiórka uliczna przeprowadzona podczas XIII Dnia Papieskiego obejmowała 245 sztabów i trwała w całym kraju od 6 do 22 października 2013 roku. Przy kościołach i na ulicach miast około 100 tys. wolontariuszy zbierało pieniądze na program stypendialny. Dodatkowo w okresie od 15 września do 31 października ubiegłego roku możliwe było wsparcie Dzieła poprzez akcję SMS-ową, linię audiotele i bezpośrednie wpłaty na konto Fundacji. Suma zebranych podczas zbiórki publicznej oraz przykościelnej pieniędzy wyniosła 7 milionów 650 tys. 426,55 złotych.

Fundacja obejmuje pomocą 2,5 tys. utalentowanych młodych ludzi z niezamożnych rodzin, dając im szansę na rozwijanie pasji i talentów oraz kontynuowanie edukacji. Tylko w 2013 roku do grona stypendystów dołączyło 179 osób w wieku gimnazjalno-licealnym, a prawie 300 maturzystów rozpoczęło studia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kampania społeczna przed XIV Dniem Papieskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.