Kanclerz Angela Merkel z wizytą u papieża Franciszka

Kanclerz Angela Merkel z wizytą u papieża Franciszka
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

Papież Franciszek przyjął na audiencji kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która złożyła pożegnalną wizytę przed ustąpieniem ze stanowiska. Ich rozmowa trwała 45 minut i dotyczyła m.in. wyzwań w UE i skandalu związanego z nadużyciami w Kościele.

To ostatnia wizyta Merkel jako szefowej niemieckiego rządu w Watykanie.

DEON.PL POLECA
Po jej zakończeniu kanclerz powiedziała dziennikarzom, że rozmawiała z Franciszkiem o wyzwaniach politycznych, w tym stojących przed Unią Europejską. Przypomniała, że papież niedawno odwiedził Europę Środkową, co było nawiązaniem do jego wrześniowej podróży do Budapesztu i na Słowację.

O tym rozmawiali Franciszek z Angelą Merkel

- Rozmawialiśmy o konferencji klimatycznej (COP26 - PAP), która odbędzie się w Glasgow. Podczas rozmowy za ważne uznaliśmy porozumienie paryskie (ws. klimatu) - dodała Merkel. Zwróciła uwagę, że także w Kościele katolickim obecny jest temat ochrony środowiska, i wskazała na zaangażowanie Franciszka w te kwestie.

DEON.PL POLECA

- Odpowiedź ludzkości na zmiany klimatyczne wymaga radykalnych zmian w naszym sposobie życia - dodała.

Wśród tematów rozmowy z papieżem wymieniła kwestię nadużyć seksualnych w Kościele. Jak stwierdziła, "prawda musi wyjść na światło dzienne". Wyraziła także uznanie dla działalności organizacji humanitarnych Kościoła.

Merkel podarowała papieżowi tom poświęcony Michałowi Aniołowi oraz niemieckie specjały kulinarne. Sama w prezencie otrzymała od niego komplet papieskich dokumentów, w tym encykliki i płaskorzeźbę przedstawiającą Drzwi Święte z bazyliki watykańskiej.

Po południu kanclerz Merkel weźmie udział razem z papieżem w ekumenicznej modlitwie o pokój, zorganizowanej w Koloseum przez wspólnotę Sant'Egidio.

Szefowa rządu spotka się również z premierem Włoch Mario Draghim.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Kanclerz Angela Merkel z wizytą u papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.