Kanclerz Merkel zaprosiła Franciszka do Niemiec
Podczas wczorajszej audiencji w Watykanie kanclerz Niemiec Angela Merkel zaprosiła papieża Franciszka do złożenia wizyty w jej kraju. Informację tę potwierdził dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardii pytany o to przez niemiecką agencję katolicką KNA.
O zaproszeniu papieża informował tuż po audiencji rzecznik rządu Niemiec Steffen Siebert, również wczoraj wiadomość o tym zamieściła gazeta "Welt am Sonntag".
Było to drugie osobiste spotkanie Angeli Merkel z papieżem Franciszkiem, a trzecie w tym pontyfikacie. Po raz pierwszy papież przyjął kanclerz Niemiec na prywatnej audiencji w Watykanie w maju 2013 roku. Wcześniej, w marcu tegoż roku Merkel uczestniczyła w Mszy św. inauguracyjnej pontyfikatu na placu św. Piotra.
Kanclerz Merkel spotkała się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, a tematem rozmowy były sprawy międzynarodowe.
Po wizycie w Watykanie Angela Merkel udała się na rzymskie Zatybrze, gdzie w siedzibie Wspólnoty św. Idziego spotkała się z jej założycielem Andrea Riccardim. "Głównym tematem godzinnego spotkania była praca Wspólnoty na rzecz pokoju, wkład Europy w zabezpieczanie pokoju oraz problemy integracji nowych Europejczyków przybywających na południe naszego kontynentu" - głosi komunikat Wspólnoty św. Idziego.
Witając kanclerz Merkel przewodniczący Wspólnoty MarcoImpagliazzo podkreślił znaczenie budowania pokoju i bezpieczeństwa. - Ludzie pragną przede wszystkim pokoju. Dla nas, Europejczyków pokój jest podstawowym filarem naszej jedności. Za bardzo bowiem ucierpieliśmy na skutek wojen i dlatego jako Europejczycy i jako chrześcijanie jednoczymy się w budowaniu pokoju - stwierdził Impagliazzo. Jego zdaniem, aby przezwyciężyć "nieufność, uprzedzenia i podziały", konieczne jest "oświecenie kulturowe i humanitarne".
Merkel ze swej strony wyraziła uznanie dla Wspólnoty “ludzi oddanych ideałom pokoju". - Pokój bowiem nie jest czymś oczywistym, do tego, by angażować się w jego ideały, potrzebna jest odwaga i siły. Dlatego też Wspólnota św. Idziego stanowi przykład dla wysiłków Unii Europejskiej na rzecz pokoju na świecie - podkreśliła kanclerz Niemiec. - Myślę tu o wielu gestach pojednania, do jakich udało się Państwu przekonać oraz o zbudowanych przez Was mostach pojednania - dodała.
Nawiązując do aktualnego kryzysu na Ukrainie Merkel podkreśliła konieczność szybkich rozwiązań na drodze dyplomatycznej, "gdyż problemy, których my bezpośrednio nie jesteśmy w stanie rozwiązać, mogą w przyszłości stać się naszymi problemami".
Skomentuj artykuł