Kapłan i zakonnica zostali zamordowani za wiarę. Teraz czeka ich beatyfikacja

Kapłan i zakonnica zostali zamordowani za wiarę. Teraz czeka ich beatyfikacja
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Franciszek przyjął wczoraj prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i upoważnił kierowaną przez niego dykasterię do opublikowania dwóch dekretów o męczeństwie oraz 6 o heroiczności cnót.

Jednym z nowych błogosławionych męczenników będzie młody węgierski kapłan, Jan Brenner (1931-1957), zamordowany z nienawiści do wiary 15 grudnia 1957 roku.

Jan Brenner urodził się 27 grudnia 1931 roku w Szombathely w rodzinie głęboko religijnej, w której obok niego także dwóch braci zostało księżmi. Ze względu na represje władz komunistycznych, które rozwiązały zakony nie mógł zrealizować swego powołania w zakonie cystersów. Ostatecznie został wyświęcony 19 czerwca 1955 roku i został kapłanem rodzinnej diecezji Szombathely.

Prowadził dynamicznie duszpasterstwo wśród młodzieży, co wiązało się z szykanami ze strony komunistycznych władz, zwłaszcza po zdławieniu powstania antysowieckiego 1956 roku.

DEON.PL POLECA

15 grudnia 1957 roku wieczorem ks. Jan został fałszywie wezwany do chorego. Po drodze został napadnięty i otrzymał 32 ciosy nożem. Komunistyczne władze usiłowały zastraszyć wszystkich świadków, a zabójstwo młodego kapłana miało być także przestrogą dla innym księży pracujących z młodzieżą.

Drugi z opublikowanych dziś dekretów dotyczy Włoszki, siostry Leonelli Sgorbati, misjonarki Matki Bożej Pocieszenia (1940-2006). Urodziła się 9 grudnia 1940 r. w miejscowości Gazzola-Piacenza w regionie Emilia-Romania. Wstąpiła do Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia w 1963 r., a pierwsze śluby zakonne złożyła w 1965 r.

W 1970 r., po ukończeniu studiów pielęgniarskich, wyjechała na misje do Kenii. W 2002 r. zorganizowała, przy współpracy personelu muzułmańskiego, Studium Pielęgniarskie na terenie Szpitala SOS w Mogadiszu. Została zamordowana 17 września 2006 roku przez islamskich fundamentalistów, kilka dni po wygłoszeniu przez Benedykta XVI krytykowanego przez świat islamski przemówienia w Ratyzbonie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kapłan i zakonnica zostali zamordowani za wiarę. Teraz czeka ich beatyfikacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.