Kapłan z Brazylii nowym tymczasowym dyrygentem Papieskiej Muzycznej Kapeli Sykstyńskiej

Kapłan z Brazylii nowym tymczasowym dyrygentem Papieskiej Muzycznej Kapeli Sykstyńskiej
(fot. depositphotos.com)
KAI / df

Brazylijski kapłan, 56-letni ks. Marcos Isola Pavan został nowym tymczasowym dyrygentem Papieskiej Muzycznej Kapeli Sykstyńskiej. Zajmie on miejsce dotychczasowego (od 16 października 2010) kierownika tego zespołu mons. Massimo Palombelli SDB, który 10 lipca ustąpił z tego stanowiska a Franciszek przyjął jego rezygnację. O powołaniu nowego szefa słynnej "Sykstyny" oznajmił dziennikarzom tymczasowy dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti.

Ks. Marcos Isola Pavan urodził się 23 października 1962 w brazylijskim São Paulo, a święcenia kapłańskie dla diecezji Campo Limpo przyjął 29 czerwca 1996. Ma za sobą studia muzyczne w swym mieście rodzinnym, specjalizując się w sztuce wokalnej i w śpiewie gregoriańskim, a także w Nowym Jorku, we francuskim opactwie Solesmes i w Londynie, gdzie uzyskał dyplom dyrygentury chóralnej w Narodowym Kolegium Muzyki i Sztuk.

Uczestniczył i wygrywał wiele krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, śpiewał partie liryczne w głównych teatrach brazylijskich. Był członkiem różnych czołowych chórów w swoim kraju.

W 1991 przybył do Włoch, gdzie kontynuował swą działalność artystyczną, nagrywając wiele płyt solo i zbiorowych z muzyką sakralną. Jednocześnie jeździł z koncertami do Brazylii, Włoch i Niemiec.

W 1998 ówczesny maestro-dyrektor "Sykstyny" mons. Giuseppe Liberto poprosił ks. Pavana, aby został maestro zespołu “Pueri Canotres", wchodzącego w skład Kapeli. Na tym stanowisku zastała go obecna nominacja papieska na tymczasowego dyrygenta całego chóru papieskiego. Jako szef "śpiewających chłopców" ks. Pavan rozwinął bardzo ożywioną i wysoko cenioną działalność koncertową, wprowadzając zróżnicowany repertuar i który w dużym stopniu została nagrany na płyty przez czołowe włoskie firmy dyskograficzne.

W 2005 Benedykt XVI obdarzył brazylijskiego duchownego godnością monsignore’a i tytułem kapelana Jego Świątobliwości. A na mocy bulli z 22 grudnia 2015 Franciszek powołał go na koadiutora kapituły bazyliki św. Piotra. Od 2013 prał. Pavan współpracuje blisko z papieskim Urzędem Celebracji Liturgicznych.

Ponadto kapłan dyrygował w swoim czasie chórem chłopców, którzy opuścili już "Sykstynę" i który prowadzi regularnie własną działalność artystyczną w siedzibie Papieskiej Kapeli Muzycznej we współpracy z organistą Paolo Tagliaferrim.

Papieska Muzyczna Kapela Sykstyńska, zwana potocznie "Sykstyną", sięga swoim korzeniami co najmniej drugiej połowy XIV wieku, gdy w 1378, po powrocie papieży z Awinionu do Rzymu, pojawiła się konieczność towarzyszenia uroczystościom religijnym śpiewem i muzyką na wysokim poziomie. Początkowo nie miało to charakteru zorganizowanego i dopiero Sykstus IV (1471-84) wkrótce po swym wyborze powołał do życia Kolegium Kapelanów Śpiewaków - zalążek przyszłej "Sykstyny". Pius VII (1800-23), pragnąc uporządkować działalność chóru papieskiego, mianował pierwszego stałego dyrygenta w osobie mistrza Giuseppe Bainiego (pełnił swój urząd w latach 1818-44).

Jego następcy wnieśli swój wkład w rozwój i poziom Kapeli Papieskiej. Szczególne zasługi miał pod tym względem kard. Domenico Bartolucci (1917-2013), który kierował chórem papieskim w latach 1956-97 i to on utworzył zespół "Pueri Cantores", złożony z młodych chłopców przed mutacją, na poły autonomiczny wobec "Sykstyny".

                               

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kapłan z Brazylii nowym tymczasowym dyrygentem Papieskiej Muzycznej Kapeli Sykstyńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.