Kapłan złamał tajemnicę spowiedzi. Watykan właśnie potwierdził jego ekskomunikę

Kapłan złamał tajemnicę spowiedzi. Watykan właśnie potwierdził jego ekskomunikę
(fot. dade72 / Shutterstock.com)
KAI / kw

Franciszek nakazał ekskomunikować kapłana w Australii, któremu po dwuletnim dochodzeniu kanonicznym udowodniono, że złamał tajemnicę spowiedzi.

W 2016 do kurii archidiecezjalnej w Brisbane wpłynęła seria skarg przeciw pracującemu tam pochodzącemu z Nigerii ks. Ezinwanne Igbo.

Zarzucano mu publiczne ujawnianie grzechów wyznawanych w czasie spowiedzi, co pociąga za sobą automatyczną ekskomunikę.

Szczegółowe śledztwo, przeprowadzone przez archidiecezję na polecenie Stolicy Apostolskiej, potwierdziło jednoznacznie prawdziwość tych oskarżeń. W efekcie miejscowy arcybiskup, po zasięgnięciu rady Watykanu, uznał że ekskomunikę można ogłosić publicznie. Nie podano, na czym polegało złamanie tajemnicy spowiedzi.

W specjalnym oświadczeniu władze archidiecezji stwierdziły, że w okresie obowiązywania tej kary kościelnej, ks. Ezinwanne nie może wykonywać żadnej posługi duchownej w czasie Mszy św. lub jakiegokolwiek innego nabożeństwa publicznego. Nie może również udzielać sakramentów, ani ich przyjmować.

Ekskomunika pozostanie w mocy do czasu, aż obłożony nią kapłan "poprosi o zdjęcie jej, a papież wyrazi na to zgodę i jest to jedyne, co może on uzyskać w tej sprawie".

"Sytuacja ta była bardzo bolesna dla parafii Maroochydore [w której posługiwał ks. Igbo - KAI]. Prosimy was obecnie, abyście modlili się za tych wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku tego, co się wydarzyło. Niech Maryja, Gwiazda Morza, prowadzi parafię drogą pokoju" - głosi oświadczenie kurii archidiecezjalnej z Brisbane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kapłan złamał tajemnicę spowiedzi. Watykan właśnie potwierdził jego ekskomunikę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.