Kaplica Sykstyńska w Warszawie. W stolicy otworzono niezwykłą wystawę

Kaplica Sykstyńska w Warszawie. W stolicy otworzono niezwykłą wystawę
Fot. Calvin Craig / Unsplash
KAI / pk

Dziś w Warszawie miała miejsce światowa premiera immersyjnej wystawy "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo". W wydarzeniu udział wzięli m. in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi. - Chcemy zaprosić odbiorców do świata Kaplicy Sykstyńskiej i do świata Michała Anioła. To opowieść w innej niż zazwyczaj i atrakcyjnej formie - mówi KAI Artur Sobolewski z Domu Emisyjnego Manuscriptum, organizatora wystawy.

- To światowa premiera naszej wystawy. Moment historyczny, bo Muzea Watykańskie po raz pierwszy podjęły decyzję, by zaprezentować Kaplicę Sykstyńską w formacie immersyjnym. W tym projekcie niezwykłe jest to, że powstał w oparciu o kampanię fotograficzną, która miała miejsce kilka lat temu w Watykanie. Zrobiono wówczas ponad 270 tys. doskonałej jakości zdjęć. Kampania trwała 65 nocy, podczas których ustawiano ogromne stelaże, robiono zdjęcia, z myślą o czarnej godzinie, która, miejmy nadzieję, nigdy nie nastąpi. Gdyby jednak konieczne było odtworzenie jakiegoś elementu fresków, mamy już pod ręką idealną dokumentację - mówi w rozmowie z KAI Artur Sobolewski, organizator Wystawy (Dom Emisyjny Manuscriptum).

Kilka lat temu ukazał się album ze zdjęciami z tej kampanii fotograficznej, którego wydania w Polsce partnerem był Dom Emisyjny Manuscriptum.

- Poprzez wystawę immersyjną chcemy zaprosić odbiorców do świata Kaplicy Sykstyńskiej i do świata Michała Anioła. To opowieść w innej niż zazwyczaj i atrakcyjnej formie. Chcemy, żeby ludzie dowiedzieli się więcej o tym niezwykłym dziele sztuki, które oczywiście jest absolutnie religijne, ale jest jednocześnie dziedzictwem kulturowym całej ludzkości. Stąd też nazwa wystawy: "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" - opowiada Artur Sobolewski.

Jak podkreśla, wystawa ma ogromny potencjał edukacyjny. - Kaplica Sykstyńska to nie tylko sceny Sądu Ostatecznego czy Stworzenia Adama. Chcemy zafascynować odbiorców pełną opowieścią, którą Michał Anioł i pozostali najwięksi mistrzowie Renesansu snuli 500 lat temu - dodaje.

Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej sali, oprócz zaprezentowanej historii powstania Kaplicy Sykstyńskiej, ciekawych informacji z historii sztuki, z bliska podziwiać można reprodukcje dwóch najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła – Piety i Dawida, których oryginały są w Rzymie i Florencji.

W drugiej sali, kinowej, obejrzeć można będzie wyjątkowy, specjalnie przygotowany na potrzeby tej prezentacji film. - Snujemy opowieść o kaplicy sykstyńskiej, jednak z wykorzystaniem nowoczesnych elementów audiowizualnych. Bardzo zależy nam, by ze wspaniałością Kaplicy dotrzeć do młodych. Chcemy pokazać detale, zbliżenia, zaprezentujemy ciekawostki - zachęca Artur Sobolewski. Odbiorcy poznają historię powstawania Kaplicy i zobaczyć najciekawsze detale, często niewidoczne ze względu na odległość w oryginalnej Kaplicy.

Trzecia sala to immersyjna wystawa Kaplicy Sykstyńskiej. Jest wielkości oryginalnej Kaplicy, jednak jest niższa - żeby można było z bliska obejrzeć detale.

Obejrzenie całej wystawy zajmuje ok. 90 minut.

Po kilku miesiącach w Warszawie wystawa dostępna będzie również w innych miastach kraju.

Wystawa "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" znajduje się na Błoniach PGE Stadionu Narodowego. Wejście na wystawę znajduje się przy bramie nr 11. Jest otwarta codziennie od 09:00 - 21:00.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Kaplica Sykstyńska w Warszawie. W stolicy otworzono niezwykłą wystawę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.