Kard. Baldisseri o Komunii dla rozwiedzionych

Kard. Baldisseri o Komunii dla rozwiedzionych
(fot. Mike_tn / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / kn

W połowie maja będzie gotowy dokument roboczy najbliższego zgromadzenia synodalnego o rodzinie - oświadczył sekretarz generalny Synodu Biskupów. W wywiadzie dla agencji ANSA kard. Lorenzo Baldisseri zapewnił, że dokument ten jest opracowywany na podstawie odpowiedzi na słynną ankietę o rodzinie.

Głównym wnioskiem, jaki można z nich wyciągnąć, jest słaba znajomość nauczania Kościoła. To właśnie z tego powodu małżeństwa i rodziny nie radzą sobie z problemami. Innym tematem, który znajdzie się na pewno w Instrumentum laboris, są nieudane małżeństwa. Oczekuje się jak największego zbliżenia do takich ludzi, aby Kościół towarzyszył im w cierpieniu.

W jednym z pytań dziennikarz zauważa, że w tej kwestii mówi się przede wszystkim o hipotezie bliskiego Papieżowi kard. Waltera Kaspera co do możliwości dopuszczenia do Komunii rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych. Jednakże hipoteza ta napotyka też silne obiekcje, zgłaszane choćby przez kard. Carlo Caffarrę.

Kard. Baldisseri przyznaje, że w tej sprawie istnieje wielka rozbieżność opinii. W jego przekonaniu sama wiara nie podlega wątpliwości, problemem jest zastosowanie jej w życiu. A w tym inne podejście ma proboszcz będący w stałym kontakcie z ludźmi, a inne profesor uniwersytetu. Sam Papież jest blisko ludzi. Zachowuje spokój ducha, nie obawia się podziałów w Kościele, jest otwarty na dialog, chce spokojnej i konstruktywnej konfrontacji, bez przesądzania z góry o czymkolwiek - uważa sekretarz generalny Synodu Biskupów.

III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów odbędzie się w dniach 5-19 października br. w Watykanie nt. wyzwań duszpasterskich związanych z rodziną w kontekście ewangelizacji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Baldisseri o Komunii dla rozwiedzionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.