Kard. Barbarin: użyjmy siły, by zneutralizować ISIS

Kard. Barbarin: użyjmy siły, by zneutralizować ISIS
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie / rj

"By być budowniczym pokoju, trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać Państwo Islamskie, zneutralizować je, również poprzez działania o ekstremalnej sile" - powiedział kard. Philippe Barbarin z Lyonu

W Paryżu, z udziałem przedstawicieli 60 państw i ONZ, odbyła się międzynarodowa konferencja na temat prześladowania chrześcijan i innych mniejszości w Syrii i Iraku. Watykan reprezentował szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. Inicjatorem konferencji była Francja i Jordania. Obrady otworzył prezydent Hollande.

Jak powiedział bp Pascal Gollnisch, wikariusz dla katolików obrządków wschodnich we Francji, uczestnicy konferencji skupili się przede wszystkim na pomocy humanitarnej dla prześladowanych.

- Postanowiono utworzyć fundusz umożliwiający powrót uchodźców do swych domów, bo dla tych ludzi to jest najważniejsze - powiedział bp Gollnisch. - Oczywiście trzeba najpierw zapewnić im bezpieczeństwo, to jest pierwszy krok, ale trzeba też dać nadzieję na konkretną pomoc. Musimy jak najszybciej wyjść z aktualnej inercji.

Setki tysięcy ludzi opuszcza Syrię. Aby to powstrzymać trzeba coś zrobić, natychmiast. Co ciekawe, ta konferencja nie jest związana z ostatnimi wydarzeniami. Zwołano ją już wcześniej. Ale to, co dzieje się teraz, jeszcze bardziej nas przynagla do znalezienia trwałych i pozytywnych rozwiązań dla Iraku i Syrii. Trzeba dać ludziom uzasadnione nadzieje na powrót do domu, i trzeba to zrobić szybko.

DEON.PL POLECA

Na paryskiej konferencji nie mówiono o konkretnych działaniach militarnych zapewniających bezpieczeństwo prześladowanym mniejszościom. Podkreślano, jednak, że są one konieczne.

- By być budowniczym pokoju, trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać Państwo Islamskie, zneutralizować je, również poprzez działania o ekstremalnej sile - powiedział tuż przed rozpoczęciem konferencji kard. Philippe Barbarin z Lyonu.

Niesłychane okrucieństwa Państwa Islamskiego przypomniał w swym wystąpieniu przedstawiciel Watykanu. Podkreślił potrzebę działań doraźnych i długofalowych. Do pierwszych zaliczył zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców, do których zaliczył również edukację.

Mówiąc o działaniach długofalowych, wskazał na potrzebę pełnego respektowania wolności religijnej, łącznie z prawem do zmiany religii. W wielu krajach Bliskiego Wschodu wolność ta jest poważnie ograniczona.

Abp Gallagher podkreślił też potrzebę zapewnienia uchodźcom możliwości powrotu do domu oraz zagwarantowania im wszelkich praw obywatelskich. Szef watykańskiej dyplomacji podkreślił ponadto rolę muzułmańskich przywódców religijnych w walce z terroryzmem. Muszą oni zagwarantować, że ani edukacja ani wystąpienia imamów nie będą pożywką dla ekstremizmu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Barbarin: użyjmy siły, by zneutralizować ISIS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.