Kard. Brandmüller: Kościół Katolicki nie może zmienić nauczania encykliki "Humanae vitae"

Kard. Brandmüller: Kościół Katolicki nie może zmienić nauczania encykliki "Humanae vitae"
(fot. YouTube.com / Church Militant)
KAI / mp

Wybitny niemiecki historyk Kościoła otworzył dziś na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu konferencję na temat tego - jak stwierdził - "dokumentu doktrynalnego, o charakterze wybitnie proroczym".

Mówi on o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego. W przyszłym roku przypadnie 50 rocznica jego opublikowania.
Kard. Brandmüller zauważył, że encyklika "Humanae vitae" jest doskonałym przykładem przekazywania nauki Kościoła, która na przestrzeni dziejów się pogłębia i staje się bardziej precyzyjna, nie zmieniając swego sensu. Zatem nauka dzisiejsza nie może być sprzeczna z tym, czego Kościół nauczał wcześniej, jak to już w 430 roku wskazywał św. Wincenty z Lerynu. 
Kardynał powiedział, że Kościół katolicki musi stawić czoło naciskom Kościołów protestanckich i świata, dążących do tego, aby Kościół stosował etykę sytuacyjną, akceptując antykoncepcję jako uzasadnioną moralnie.
"W tej encyklice Paweł VI podsumował szereg stwierdzeń doktrynalnych w kwestii antykoncepcji, zainicjowanych przez Piusa XI w «Casti connubii» i kontynuowanych przez Piusa XII i Jana XXIII. Ostatecznie zostały one podjęte, rozwinięte i pogłębiane przez Jana Pawła II" - stwierdził niemiecki purpurat kierujący przez wiele lat Papieskim Komitetem Nauk Historycznych.
Rzymska konferencja wezwała do ponownego przyjęcia, stosowania i głębszego przekazywania prawdziwie proroczego nauczania bł. Pawła VI. Nauczał on, że każdy akt małżeński musi zachować swoje wewnętrzne przeznaczenie do przekazywania życia ludzkiego.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Brandmüller: Kościół Katolicki nie może zmienić nauczania encykliki "Humanae vitae"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.