Kard. Brandmüller: święcenie kobiet to herezja

Kard. Brandmüller: święcenie kobiet to herezja
Kard. Brandmüller (fot. foter.com)
2 lata temu
KAI / sz

Święcenie kobiet na księży lub diakonów jest herezją, która pociąga za sobą ekskomunikę. Opinię taką przedstawił kard. Walter Brandmüller na łamach niemieckiej gazety "Die Tagespost".

 

Były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, a także jeden z sygnatariuszy czterech "dubia" (wątpliwości) ws. adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia" odpowiedział na słowa Annegret Kramp-Karrenbaue, która 10 maja oświadczyła, że kobiety powinny zajmować kierownicze stanowiska w Kościele. Sekretarz generalna Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) powiedziała dziennikowi "Die Zeit", że choć ma nadzieję na święcenie kobiet-księży, to bardziej realnym celem jest kobiecy diakonat.

W swej odpowiedzi kard. Brandmüller przypomniał, że kwestia święceń kapłańskich dla kobiet została autorytatywnie rozstrzygnięta przez papieża Jana Pawła II. W rezultacie każdy, kto się przy tym upiera - włączając w to święcenie kobiet-diakonów - nie tylko "porzuca podstawy wiary katolickiej", ale także popada w herezję, której konsekwencją jest "wykluczenie z Kościoła - ekskomunika".

Niemiecki purpurat dodał, że uporczywe domaganie się święceń kapłańskich dla kobiet, zniesienia celibatu dla księży, interkomunii i ponownego małżeństwa kościelnego po rozwodzie nie przyniesie oczekiwanego ożywienia Kościoła. Podaje przykład Kościoła luterańskiego w Niemczech, w którym spełnienie wszystkich tych żądań przyniosło efekt w postaci pustoszejących kościołów.

Kardynał podkreślił, że Kościół katolicki nie jest "ludzką instytucją". Stanowi natomiast wspólnotę wierzących w Jezusa Chrystusa, zbudowaną na sakramentach, żyjąca w formach, strukturach i według praw danych jej przez jej Boskiego Założyciela. Dlatego żaden człowiek nie ma mocy ich zmienić, nawet papież czy sobór.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Brandmüller: święcenie kobiet to herezja
Komentarze (2)
25 maja 2018, 18:04
witam dla mni wszystko  musi byc zmienione kobiety kosciel powinni byc zeby sie nie modlono do figur i relikwi figur kosciol powiny byc nowoczesny zmienic caly ustroj tak jak tobylo kiedys ksieeza nie powini ludzi sprowadazac blad wszyscy prolocy i mesjasze umarli jak my poszli do noieba   i sa wsrod nas pan nie ryszliwi ale spawiedliwy jestem wyznaniu katoliczka i wielbie boga na swoj sposob pozdrawiam kaplan powinie innych uszanowac i sprowadzac pomalu zmiany kobiety powini zminiac kosciol  na lepsze
MC
Mateusz Cymbała
24 maja 2018, 18:46
Dobrze że zostały wypowiedziane te słowa, bardzo ważny głos w czasie zamieszania w Kościele Katolickim. 

Skomentuj artykuł

Kard. Brandmüller: święcenie kobiet to herezja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.