Kard. Czerny: wciąż za mało robimy, by zapobiegać bolesnym wydarzeniom

Kard. Czerny: wciąż za mało robimy, by zapobiegać bolesnym wydarzeniom
fot. ROME REPORTS in English / YouTube
KAI / pk

Kard. Michael Czerny wskazał, że katastrofa wulkaniczna na Pacyfiku skłania do poważnego zastanowienia się nad dwoma iluzjami, które towarzyszą nam w codzienności: pierwsza z nich dotyczy przekonania, że pozostaniemy zawsze zdrowi w zranionym i chorym świecie, natomiast druga wyraża się w poczuciu bycia niemal wszechmocnym wobec natury i świata.

Kard. Michael Czerny przewodniczył modlitwie w intencji mieszkańców wysp Tonga, którzy ucierpieli ostatnio w wyniku katastrofalnej w skutkach erupcji wulkanu. Spotkanie odbyło się w rzymskiej bazylice Matki Bożej na Zatybrzu. Tymczasowy prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wskazał, że kolejne kataklizmy pokazują, iż trzeba większej troski o życie i ziemię.

Katastrofa szokująca swym rozmiarem i nagłym wyzwoleniem sił natury

Kataklizm spowodował co prawda śmierć jedynie trzech osób, ale straty materialne są ogromne i powrót do normalnego życia zajmie dużo czasu. Ludzie stracili domy, plantacje, maszyny oraz sprzęt do rybołówstwa i rolnictwa. Kard. Czerny stwierdził, że była to katastrofa szokująca swym rozmiarem i nagłym wyzwoleniem sił natury, co uwidoczniło jeszcze bardziej naszą kruchość. Wskazał, że skłania to do poważnego zastanowienia się nad dwoma iluzjami, które towarzyszą nam w codzienności: pierwsza z nich dotyczy przekonania, że pozostaniemy zawsze zdrowi w zranionym i chorym świecie, natomiast druga wyraża się w poczuciu bycia niemal wszechmocnym wobec natury i świata.

Zdaniem kanadyjskiego hierarchy tragedia, która dotknęła wysp Polinezji uświadamia, że pomimo potężnych środków, jakimi dysponuje ludzkość wciąż za mało z nich przeznacza się na zapobieganie tak bolesnym wydarzeniom, jak pandemia, czy katastrofa na wyspach Pacyfiku. Kard. Czerny modlił się wraz z zebranymi w bazylice, żeby Bóg dotknął naszych serc, abyśmy poświęcili zdobycze nauki na wydobywanie ludzi z klęsk żywiołowych, zmian klimatycznych, chorób, biedy i wykluczenia.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Czerny: wciąż za mało robimy, by zapobiegać bolesnym wydarzeniom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.