Kard. Duka przeciw udziałowi parafii w Prague Pride 2015

Kard. Duka przeciw udziałowi parafii w Prague Pride 2015
(fot. Creator:Markus Lalinek / Wikipedia Commons / CC BY)
KAI / pk

Z wyraźną krytyką planowanego udziału kierowanej przez ks. prof. Tomáša Halíka parafii akademickiej w wydarzeniach związanych z lansowaną przez środowiska homoseksualne Prague Pride 2015 wystąpił prymas Czech, kard. Dominik Duka OP.

Prague Pride 2015 ma się ona odbyć w dniach 10-16 sierpnia, jak z bólem zauważa metropolita praski w okresie kiedy katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W wystosowanym oświadczeniu metropolita praski przypomniał zasady zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który mówi, że dla większości osób o skłonności homoseksualnej doświadczenie to stanowi trudną próbę. Powinno się je traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością oraz unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji. Ponadto są wezwane do czystości. Kard. Duka zauważył, że Katechizm uczy ponadto, iż akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane i w żadnym wypadku nie mogą być zaaprobowane.

Tak więc Kościół katolicki nie podziela szeregu poglądów organizatorów "Prague Pride". Kard. Duka uważa, że nie jest rzeczą szczęśliwą podejmowanie tej problematyki w Kościele w kontekście tego wydarzenia, ponieważ większość jego uczestników to osoby niewierzące a ich zamiarem nie jest uregulowanie swej relacji z Kościołem. Zaznacza, iż jego zdaniem nie można mówić, jakoby w Czechach dochodziło do dyskryminacji osób homoseksualnych. Podkreślanie jakiejś wyjątkowości i propagowanie zainteresowań będących w sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego jest nie na miejscu - stwierdza metropolita praski.

Jak podaje Czeskie Radio w kierowanej przez ks. Halíka parafii akademickiej ma się odbyć w ramach Prague Pride 2015 dyskusja o prześladowaniu gejów oraz projekcja filmu Małgorzaty Szumowskiej "W imię...", mówiącego o księdzu - homoseksualiście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Duka przeciw udziałowi parafii w Prague Pride 2015
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.