Kard. Dziwisz: Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi
Fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
KAI / tk

- Jan Paweł II przemawiał i nadal przemawia do umysłu i sumienia niejednego współczesnego Tomasza – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Pietra Ligure we Włoszech. Wprowadził także do tamtejszej świątyni relikwie świętych apostołów Bożego Miłosierdzia: Faustyny i Jana Pawła II.

Miasteczko Pietra Ligure położone w samym środku regionu Ligurii w prowincji Savona bierze swoją nazwę od zamku położonego w centrum miejscowości, który w VII i VIII wieku był zamieszkiwany przez biskupów diecezji Albenga. Od początków XVII wieku opiekę duszpasterską sprawują franciszkanie. Od 2019 roku czyni to polska prowincja Zakonu, popularnie nazywana bernardynami. Proboszczem parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest o. Hieronim Staroń OFM.

Kard. Stanisław Dziwisz wprowadził do świątyni relikwie świętych Faustyny i Jana Pawła II. W homilii mówił o nich, że byli „szczególnymi świadkami Boga bogatego w miłosierdzie”. Przypomniał, że w latach poprzedzających drugą wojnę światową św. Faustyna dała światu lekcję o miłosiernej miłości, będącej imieniem samego Boga.

Orędzie o miłosierdziu trafiło na podatny grunt

- Orędzie, którego sekretarką była św. Faustyna, trafiło na podatny grunt. W naszym trudnym świecie, naznaczonym w ubiegłym wieku bezbożnymi, nieludzkimi ideologiami, potrzeba było dobitnego przypomnienia o miłości, która pochyla się nad człowiekiem, która przebacza, która ratuje przed rozpaczą i która zbawia. Potrzeba było przypomnienia, że bez miłosierdzia nie urządzimy naszego świata na miarę człowieka – mówił.

DEON.PL POLECA

Krakowski metropolita senior podkreślał, że duchowe dziedzictwo i orędzie św. Faustyny podjął już jako arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła. Dodał, że jako papież „z dalekiego kraju”, zmagającego się z tyranią systemu komunistycznego, Jan Paweł II był świadomy tego, że w świecie toczy się „bezwzględna walka dobra ze złem, że deptana jest godność człowieka, którego losu nie ocali żadna ideologia, a jedynie miłosierny Bóg”.

Kard. Dziwisz o Janie Pawle II

- To on – św. Jan Paweł II – wniósł decydujący wkład, by uwrażliwić cały Kościół na przyjęcia orędzia o Bożym Miłosierdziu – zaznaczył kardynał, przypominając, że papież z Polski wyniósł Faustynę do chwały ołtarzy i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, a także zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu w krakowskich Łagiewnikach.

Dawny sekretarz św. Jana Pawła II przywołał słowa jego testamentu: „Ufam też, że dokąd dane mi będzie spełniać Piotrową posługę w Kościele, Miłosierdzie Boże zechce użyczać mi sił do tej posługi nieodzownych”.

- Dziś wiemy, że Miłosierdzie Boże użyczało papieżowi sił do samego końca. Paradoksalnie okres jego choroby, słabości, cierpienia i umierania okazał się niezmiernie owocny dla całego Kościoła – podkreślał kard. Dziwisz. Jak dodał, Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi i Jego Matce oraz swoją świętością. - I dlatego przemawiał i nadal przemawia do umysłu i sumienia niejednego współczesnego Tomasza – zaznaczył hierarcha. Przypomniał ponadto, że Jan Paweł II przeszedł do historii jako papież Bożego miłosierdzia.

- „Na wieki będę opiewał miłosierdzie Pana”. Niech te słowa Psalmisty, którymi kierowała się święta Siostra Faustyna i święty Jan Paweł II, staną się programem i zadaniem dla każdego z nas – apelował duchowny. - Dziś osobiście i zbiorowo wypowiadamy z głębi naszych serc słowa: „Jezu, ufam Tobie! Jezu, ufamy Tobie! Ojcze Miłosierny, miej miłosierdzie dla nas i dla całego świata” – zakończył kard. Dziwisz.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.