Kard. Dziwisz: kim jest dzisiaj Chrystus?

Kard. Dziwisz: kim jest dzisiaj Chrystus?
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / jp

- Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie. W tym Sanktuarium i w Centrum pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które nam zostawił, aby służyło następnym pokoleniom - mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie konsekracji kościoła przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył dziś Mszy św. w czasie której dokonano konsekracji kościoła górnego przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich "Białych Morzach". W uroczystości wzięli udział przedstawiciele episkopatu związani z metropolią krakowską, a także władze państwowe i samorządowe - obecna była m.in. premier Beata Szydło.

W procesji wejścia wniesiono relikwie św. Jana Pawła II - patrona świątyni. Następnie kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński przekazał ukończoną budowlę metropolicie krakowskiemu.

- Sanktuarium Świętego Jana Pawła II to pierwsza w Krakowie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi, zbudowana dla uczczenia Jego osoby i pontyfikatu. Sanktuarium jest częścią wciąż powstającego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", które jest największym i najważniejszym ośrodkiem kultu Świętego w Polsce. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą jest metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz - powiedział ks. Kabziński po czym przedstawił historię budowy papieskiego sanktuarium.

Następnie na znak nowego życia otrzymanego w chrzcie św. wierni zostali pokropieni wodą. W tym momencie poświęcono także nowe organy w kościele górnym. Przed Liturgią Słowa metropolita krakowski w symboliczny sposób przekazał lekcjonarz czytającym.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka


Kard. Dziwisz w czasie homilii podkreślił, że "podziw i wdzięczność za dar świętego papieża przybiera różne formy" - dokumentacja nauczania, pomniki, nazwanie jego imieniem ulic i placów, ośrodków charytatywnych, kulturalnych i edukacyjnych. Kaznodzieja przypomniał, że już 1300 szkół w Polsce, od przedszkoli po uniwersytety, nosi imię Jana Pawła II.

- W ten fenomen w sposób szczególny wpisuje się Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", którego sercem jest konsekrowane dziś Sanktuarium - zaznaczył kard. Dziwisz i przypomniał, że w tym roku odwiedzili je uczestnicy Światowych Dni Młodzieży i papież Franciszek.

Metropolita krakowski zauważył, że konsekracja kościoła odbywa się w roku jubileuszu chrztu Polski, który "stał się fundamentem kształtowania się polskiej państwowości i tożsamości".

- Myśląc o naszych polskich sprawach, o toczących się debatach i sporach, dotykających problemu życia i godności człowieka, zwłaszcza bezbronnego człowieka, warto postawić pytanie: kim jest dzisiaj Chrystus dla synów i córek naszej ziemi? Jedno jest pewne: ewangelizacja, podjęta na naszej ziemi przed wiekami, musi być podejmowana na nowo, aby kształtowała umysły, serca i sumienia dzisiejszego pokolenia Polek i Polaków - zaznaczył kard. Dziwisz.

Kaznodzieja przypomniał, że trwa Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i że św. Jan Paweł II od pierwszych lat pontyfikatu uwrażliwiał cały Kościół na sprawę Bożego Miłosierdzia. Hierarcha zaznaczył też, że rok 2016 to rok Światowych Dni Młodzieży w Polsce i Krakowie.

- W tych lipcowych dniach mogliśmy wszyscy doświadczyć, jak fascynująca jest Ewangelia, przekraczająca bariery postawione przez ludzi, jednocząca ludzi różnych ras, kultur i języków, sprawiająca, że uczniowie Jezusa stanowią jedną braterską i solidarną rodzinę - powiedział kard. Dziwisz zachęcając, by stale powracać do tego doświadczenia, które może stać się "najpiękniejszym i trwałym owocem ŚDM i zasiewu wiary, jakim był pontyfikat Jana Pawła II".

Duchowny zaznaczył, że konsekracja kościoła to szczególny akt, wieńczący lata planowania, budowy, wyposażania i upiększania świątyni. Podkreślił, że "staje się ona domem Bożym, przestrzenią oddaną Bogu na własność, ale także przestrzenią dla wspólnoty uczniów Jezusa, która gromadzi się na modlitwę i sprawowanie Eucharystii".

- Tutaj ziemia spotyka się z niebem. Tutaj doczesność spotyka się z wiecznością. Tutaj człowiek spotyka się ze swoim Stwórcą i Zbawicielem - podkreślił kard. Dziwisz.

- Oddajemy dziś tę świątynię Bogu, ale pragniemy, aby jako sanktuarium stała się ona miejscem szczególnej pamięci o Janie Pawle II - powiedział były papieski sekretarz zaznaczając, że "Białe Morza" są związane z ważnym etapem życia Karola Wojtyły jego pracy w zakładach Solvayu w czasie wojny.

- Chcemy utrwalać pamięć o jego wyjątkowej osobie, która nadal przemawia, inspiruje, stanowi punkt odniesienia dla wielu ludzi na całym świecie. W tym Sanktuarium i w Centrum pragniemy zapisać i utrwalić dziedzictwo ducha, które nam zostawił, aby służyło następnym pokoleniom. Jest to nasz wielki przywilej, ale również obowiązek i wyraz wdzięczności za pontyfikat świętego papieża przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej - podkreślił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia i wyposażenia świątyni.

- Dziękujemy Ci, Boże, za dzisiejszy dzień. Dziękujemy za to ukończone dzieło. Niech z tej świątyni i z głębi naszych serc wznosi się do Ciebie nieustanny hymn uwielbienia Twego Boskiego Majestatu - zakończył homilię kard. Dziwisz.

W czasie procesji z darami do ołtarza przyniesiono chleb i wino. Ministrowie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ofiarowali dla sanktuarium kielich mszalny - dar od Rządu RP. Siostry sercanki przyniosły do ołtarza trzy ornaty dla budujących się na Ukrainie kościołów - jest to dawny zwyczaj dzielenia się przez świątynie już wybudowane z tymi, które jeszcze powstają.

Autorem projektu architektonicznego papieskiego Centrum jest krakowski architekt inż. Andrzej Mikulski.

18 maja 2007 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie placu pod budowę Centrum oraz krzyża wykonanego z elementów konstrukcyjnych ołtarza, które pozostały po ostatniej podróży apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny w 2002 r. Budowa Centrum "Nie lękajcie się!" została rozpoczęta jesienią 2008 roku, w przededniu obchodów 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Kamień węgielny pod przyszłą budowę pobłogosławił papież Benedykt XVI podczas spotkania z młodzieżą na Błoniach 27 maja 2006 roku w czasie pielgrzymki do Polski. Uroczystość jego wmurowania w ścianę kościoła odbyła się 23 października 2010 roku.

11 czerwca 2011 roku, po beatyfikacji papieża Polaka, na mocy dekretu kard. Stanisława Dziwisza zostało erygowane Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. W tym dniu miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii Ojca Świętego do kościoła dolnego. Pierwszym kustoszem został ustanowiony prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", ks. Jan Kabziński.

Miesiąc wcześniej do sanktuarium trafiła kamienna płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Umieszczono ją w Kaplicy Kapłańskiej zbudowanej na wzór Krypty św. Leonarda na Wawelu, gdzie Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę świętą. Na płycie umieszczono relikwiarz z krwią papieża przekazany przez klinikę Gemelli we Włoszech, wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej drogi krzyżowej w rzymskim Koloseum w 2005 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: kim jest dzisiaj Chrystus?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.