Kard. Dziwisz: nominacja abp. Rysia jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka

Kard. Dziwisz: nominacja abp. Rysia jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka
(fot. Jakub Wolski / Światowe Dni Młodzieży / CC BY-NC-ND 2.0)
3 lata temu
KAI / kw

Ta nominacja jest zgodna z duchem papieża Franciszka odnowy Kościoła i z duchem nowej ewangelizacji - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, komentując nominację abp. Grzegorza Rysia na metropolitę łódzkiego.

"Kościół w Łodzi zyskuje biskupa doświadczonego, znakomitego historyka i świetnego duszpasterza" - dodał metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Kard. Dziwisz podkreślił, że decyzja Ojca Świętego ucieszyła go, ale nie ukrywa, że Kościół krakowski będzie tęsknił do abp. Rysia, który "bardzo głęboko zapisał się w jego historię".

"Nie mogę nie wspomnieć tutaj ks. kard. Franciszka Macharskiego, bo z nim bardzo był związany obecny arcybiskup łódzki. Ślady kard. Macharskiego pozostały w życiu abp. Grzegorza, który troszczył się o niego w czasie choroby, był mu bardzo bliski. Myślę, że dziś kard. Macharski cieszy się dziś z tej nominacji" - stwierdził hierarcha.

Kard. Dziwisz, z którego rąk abp Ryś przyjął sześć lat temu sakrę biskupią, a wcześniej współpracował z nim jako rektor krakowskiego seminarium duchownego, podziękował nowemu metropolicie łódzkiemu za lata lojalności i szczerości. Życzy mu, by archidiecezja łódzka przyjęła go z radością.

"Archidiecezja łódzka już długo czekała na nowego pasterza i teraz wreszcie wejdzie w normalny tok pracy pod przewodnictwem biskupa doświadczonego, znakomitego historyka, świetnego duszpasterza i przewodniczącego bardzo ważnego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Abp Ryś jest bardzo aktywny w wielu diecezjach w Polsce i na świecie, i to mu posłuży" - zauważył kardynał.

"Jako biskup, który jest już na emeryturze, muszę powiedzieć, że trzeba bazować na tym, co się zastanie w Kościele lokalnym, i na dorobku, jaki ma każda diecezja" - mówił, stwierdzając jednocześnie, że każda diecezja potrzebuje odnowy, nowego ducha.

"Proszę nie zapominać o archidiecezji krakowskiej, a potem też nie zapominać, że jest się już w nowej" - dodał żartobliwie.

"Ta nominacja jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka i z duchem nowej ewangelizacji" - zaznaczył, wyznając, że bardzo sobie cenił posługę abp. Rysia w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: nominacja abp. Rysia jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka
Komentarze (2)
18 września 2017, 11:31
W miejsce "abp. Rysia" wstaw dowolne nazwisko (kandydata spełniającego warunki KPK) i będzie zawsze pasowało. Papież nigdy nie podpisuje nominacji wbrew swej wizji duszpasterskiej Kościoła.
M
Mietek
18 września 2017, 18:08
Nie będzie pasowało, bo nie każdy jest profesorem historii Kościoła i nie każdy jest znakomitym duszpasterzem. Kardynał Dziwisz poprawnie prowadził archidiecezję, ale nie powiedziałbym, że jest znakomitym duszpasterzem. Tacy są rzadko. A szkoda, to nie tylko wina Ducha Świętego, ale i nasza, że nie modlimy się o świętych biskupów i doskonałych duszpasterzy (co czasami nie idzie w parze tak było np. ze św. Wojciechem, który parę razy był wyganiany ze swojej stolicy biskupiej w Pradze no i raczej niezbyt roztropnie postępował z Prusami, którzy go zabili za zbezczeszczenie ich świętego gaju. Dzisiaj żaden misjonarz nie idzie do pagody i jej nie niszczy albo do meczetu, choć po zdobyciu Jerozolimy różnie to było.).

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: nominacja abp. Rysia jest zgodna z duchem odnowy Kościoła papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.