Kard. Dziwisz przekazał bazylice Mariackiej jeden z ostatnich skarbów po Janie Pawle II

Kard. Dziwisz przekazał bazylice Mariackiej jeden z ostatnich skarbów po Janie Pawle II
(fot. Piotr Drabik / flickr.com // Archidiecezja Krakowska)
3 lata temu
PAP / Justyna Walicka / Archidiecezja Krakowska / kk

Kard. Stanisław Dziwisz przekazał bazylice Mariackiej w Krakowie szczerozłoty krzyż, który nosił Jan Paweł II. W połowie grudnia relikwia zostanie na stałe wystawiona w kaplicy świątyni - poinformował w niedzielę PAP proboszcz bazyliki Dariusz Raś.

Autorem krzyża jest włoski rzeźbiarz Enrico Manfrini.

Ksiądz Raś przyznaje, że bazylika była zaskoczona takim darem. "Ten krzyż jest jednym z ostatnich skarbów po Janie Pawle II, które kardynał przywiózł z Watykanu. To niezwykły dar" - mówi w rozmowie z PAP. Krzyż jest relikwią drugiego stopnia.

Przekazanie krzyża było nieprzypadkowe. Kardynał przekazał go jako wotum dla Matki Boskiej za jej opiekę. Póki co krzyż będzie schowany w skarbcu, ale w połowie grudnia z okazji obchodów 50-lecia koronacji mariackiej Matki Boskiej Częstochowskiej, krzyż zostanie wystawiony na stałe w kaplicy bazyliki Mariackiej.

W niedzielę wieczorem kardynał wygłosił kazanie w bazylice, w którym przypomniał, że krakowski obraz Jasnogórskiej Pani został ukoronowany 15 grudnia 1968 r., na zakończenie peregrynacji w archidiecezji krakowskiej kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a właściwie pustej ramy, ponieważ obraz został "uwięziony" w Częstochowie przez ówczesne władze komunistyczne. Przypomniał, że od niepamiętnych czasów Polacy sporządzają kopie cudownego wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry, by modlić się przed Jej obliczem. Jedną z najstarszych takich kopii jest ta umieszczona niemal u wejścia do kościoła Mariackiego.

- Witamy się z Nią w zaciszu małej kaplicy, wchodząc do świątyni, gdzie w prezbiterium - w monumentalnym ołtarzu Wita Stwosza wpatrujemy się w Jej Wniebowzięcie. Możemy powiedzieć, że Ona wychodzi ze swego domu i wita każde ze swoich dzieci, niezależnie od tego, czy wstępują do Jej świątyni jako pielgrzymi, czy też jako turyści olśnieni rozmiarem i pięknem budowli. Maryja wita tu zarówno stałych mieszkańców podwawelskiego grodu, jak i przybyszów z daleka, przybywających do Krakowa z różnych zakątków świata.

Aktu koronacji obrazu dokonał Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński wraz z metropolitą krakowskim kardynałem Karolem Wojtyłą. "Ksiądz prymas ubrany był w wawelską kapę, służącą przez wieki do koronacji królewskich. Wtedy i dziś odczytywano to jako wymowny symbol nadziei. Naród polski w dramatycznych okolicznościach «aresztowania» jasnogórskiego wizerunku dał przejmujące świadectwo niezłomnej wierności Bogarodzicy i Chrystusowej Ewangelii, a stając wobec pustych ram, zjednoczony w modlitwie, wyrażał głęboką tęsknotę do wolności, której jedynym źródłem jest Bóg" - powiedział kard. Dziwisz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz przekazał bazylice Mariackiej jeden z ostatnich skarbów po Janie Pawle II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.