Kard. Dziwisz: Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „papież rodziny"

Kard. Dziwisz: Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „papież rodziny"
Kard. Stanisław Dziwisz (fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI / tk

– Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „Papież Rodziny" swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji „Rodzina w czasie przemian", która odbywa się przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Walka o rodzinę

W homilii kard. Dziwisz zauważył, że to właśnie w rodzinie i wokół rodziny rozgrywa się najpoważniejsza batalia o przyszłość naszej cywilizacji europejskiej i światowej. Dodał, że świat przypomina dzisiaj coraz bardziej globalną wioskę, gdzie szerzą się, przenikają i decydują o jakości życia człowieka i społeczeństwa różne wartości, wizje i programy.

– Kościół chce być obecny i powinien być obecny w życiu społeczeństw, narodów i współczesnej cywilizacji, bo jest przekonany, że ma do zaofiarowania najważniejszy i ponadczasowy program zapisany w Chrystusowej Ewangelii – podkreślał.

DEON.PL POLECA

Jan Paweł II papieżem rodziny

Wieloletni papieski sekretarz przypomniał, że Jan Paweł II został nazwany papieżem rodziny. Ten piękny tytuł przyznał mu Ojciec Święty Franciszek podczas rzymskiej kanonizacji. – W pełni sobie na ten tytuł zasłużył swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Duchowny przypomnał, że w krakowskim okresie w centrum pasterskiej posługi Karola Wojtyły była młodzież, małżeństwa i rodziny. Szczególnie zależało mu na dobrym przygotowaniu młodych do życia małżeńskiego i założenia chrześcijańskiej rodziny. Symbolem troski o tę tak ważną rzeczywistość był tytuł jednej z najbardziej znanych książek Karola Wojtyły: "Miłość i odpowiedzialność".

Nauczanie Jana Pawła II wciąż aktualne

Kardynał zauważył, że nauczanie Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny nie straciło nic ze swej aktualności.

Międzynarodowa Konferencja „Rodzina w czasie przemian" organizowana jest przez tarnowską Fundację "Auxilium". Jej tematem przewodnim jest rodzina w ujęciu interdyscyplinarnym z perspektywy psychologii, ekonomii, socjologii, prawa i nauk pokrewnych. Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń przez pochodzących z różnych części świata naukowców, praktyków i – przede wszystkim – członków rodzin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „papież rodziny"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.