Kard. Dziwisz: Ta figura to symboliczny znak

9 lat temu
KAI/ im

Od poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu przed kościołem rozpoczęły się uroczystości 50-lecia nowotarskiej, największej parafii na Podhalu. Przewodniczyli im kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Wesołowski. Hierarchowie przez 4 lata chodzili do tamtejszego liceum.

Metropolita krakowski przekazał nowotarskiej parafii relikwie z krwią bł. Jana Pawła II oraz kielich, który Ojciec Święty trzymał w swoich dłoniach w czasie Mszy św. w 2004 r. w dniu wspomnienia św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Uroczystą Mszę św. wspólnie z kard. Dziwiszem i abp. Wesołowskim koncelebrowali księża pochodzący z parafii i kiedyś w niej pracujący. Przybyli także księża infułaci Bronisław Fidelus i Stanisław Olszówka. Obecny był również dziekan dekanatu nowotarskiego ks. prałat Tadeusz Juchas, proboszcz ludźmierskiego sanktuarium, duchowni reprezentujący wiele podhalańskich parafii i klerycy studiujący w krakowskim seminarium. Nie brakło także sióstr zakonnych, mających swoje domy na terenie parafii oraz zakonnic, które pochodzą z parafii.

Parafialny jubileusz uświetniły delegacje z pocztami sztandarowymi, reprezentanci grup parafialnych. W czasie liturgii śpiewał chór parafialny, grała orkiestra dęta oraz uczniowie z Nowotarskiej Szkoły Muzycznej oraz zaprzyjaźnieni artyści pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, dyrektora nowotarskiej Szkoły Muzycznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści podhalańskiej ziemi, radni wojewódzcy, władze miasta i regionu oraz przedstawiciele różnych instytucji i placówek.

Wszystkim za liczną obecność podziękował proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Strojek. Porównał parafię do mocnej gałęzi, która trzyma się mocno prastarego drzewa - symbolizującego krakowski kościół. Wyraził też wdzięczność kard. Dziwiszowi za troskę o parafię, wyrażaną poprzez mądre i roztropne decyzje. Podziękował też wszystkim za liczne dzieła, które udaje się realizować w parafii. Obecnie trwa remont dachu. Inwestycja ta szacowana jest na kilka milionów złotych.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa to obecnie jedna z największych parafii w archidiecezji krakowskiej i największa na Podhalu. Należy do niej blisko 15 tys. wiernych. W granicach dawnych parafii powstałe nowe wspólnoty, m.in. pw. bł. Jana Pawła II i św. Królowej Jadwigi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Dziwisz: Ta figura to symboliczny znak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.