Kard. Eijk: potrzeba refleksji Kościoła wobec sztucznej inteligencji

Kard. Eijk: potrzeba refleksji Kościoła wobec sztucznej inteligencji
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
Vatican News/KAI/dm

- Nie możemy czekać zbyt długo, aby działać w tej sferze - mówi kard. Wilhelm Eijk w odniesieniu do rozwoju sztucznej inteligencji. Jak zauważa, Kościół powinien się odnieść do wyzwań, jakie zastosowanie owej gałęzi technologii stawia na polu pastoralnym czy opieki medycznej.

Wypowiedź purpurata została opublikowana przez włoskie czasopismo il Timone. Arcybiskup Utrechtu to ekspert w dziedzinie bioetyki oraz etyki seksualnej.

DEON.PL POLECA
Wskazuje on, że przy rozwoju chatbotów, które korzystają z dostępu do olbrzymich baz danych, by imitować dla swoich użytkowników rozmowy z innym człowiekiem, potrzeba rozwagi w dostarczaniu sztucznej inteligencji informacji.

Równocześnie nie można tutaj zwlekać, ponieważ rozwój już następuje, a różne fałszywe dane mogłyby być wprowadzane szybciej, sprawiając, że maszyny wprowadzałyby w błąd.

DEON.PL POLECA

Inną sferą, jaką należy brać pod uwagę, jest medycyna. - Już istnieją domy opieki, gdzie to roboty rozdają pożywienie. Karmienie chorych stanowiło również dla nich moment kontaktu ludzkiego, co już zostało stracone - zauważył kard. Eijk.

Dlatego należy dobrze przemyśleć dalsze wprowadzanie maszyn do naszego życia, by np. nie zwiększyć poczucia samotności - podkreślił purpurat. Zaznaczył także, iż ostatecznie stoimy obecnie przed wieloma nowymi procesami, których scenariusze nie są jasne.

- Ani w Kościele, ani w społeczeństwie nie istnieje świadomość głębokich przemian, jakie nas czekają w najbliższych latach - stwierdził arcybiskup Utrechtu.

Vatican News/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Kard. Eijk: potrzeba refleksji Kościoła wobec sztucznej inteligencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.