Kard. Gracias o Komunii rozwiedzionych: Nie jesteśmy gotowi

Kard. Gracias o Komunii rozwiedzionych: Nie jesteśmy gotowi
(fot. youtube.com)
National Catholic Reporter / kw

Kard. Gracias stwierdził, że choć istnieje możliwość dopuszczenia osób rozwiedzonych żyjących w ponownych związkach do Komunii Świętej, to wierni i Synod "nie są jeszcze na nią gotowi". Co jeszcze powiedział hierarcha odpowiedzialny za opracowanie tzw. Dokumentu Końcowego Synodu?

Kard. Oswald Gracias, hierarcha z Indii, w wywiadzie na temat pracy nad Dokumentem Końcowym stwierdził, że nie oczekuje tego, by zawierał on jasną akceptację dla Komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w cywilnych związkach: - Myślę, że musimy to jeszcze rozważyć.

- Nie jesteśmy jeszcze gotowi - powiedział kardynał - Ta kwestia nie była jeszcze wystarczająco dobrze przeanalizowana. Wszyscy wiemy, biskupi również wiedzą, że taka możliwość istnieje. Ale nie skupialiśmy się na niej.

- Teologia nie przestaje obowiązywać. Nasz Pan uczył nas o nierozerwalności [małżeństwa - przyp. red.]. To się nie zmieni (...). Ale czy oznacza to, że wszyscy ludzie, którzy się rozwiedli i żyją w drugim związku, nie mogą przystępować do Komunii? - powiedział kard. Gracias.

Kardynał mówił dużo o tym, że zanim wprowadzi się taką możliwość, należy katechizować, uświadamiać ludzi, pokazywać im, czym jest Boże miłosierdzie.

- Nie rozumiem strachu ludzi - podsumował hierarcha - Musimy katechizować naszych wiernych. Musimy mieć głębsze rozumienie tego problemu.

Obecnie osoby rozwiedzione żyjące w powtórnych związkach nie mogą przystępować do sakramentu Komunii, chyba że otrzymają kanoniczne stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Gracias o Komunii rozwiedzionych: Nie jesteśmy gotowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.