Kard. Grech do księży: Synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia"

Kard. Grech do księży: Synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia"
fot. Depositphotos
PAP / pk

Droga synodalna powinna opierać się na słuchaniu i życiu Słowem Bożym. Bez tego ryzykujemy, że nasze refleksje mogą przerodzić się w ideologię - napisał w liście do kapłanów kard. Mario Grech sekretarz generalny Synodu Biskupów.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" rozpoczęło się 9 października 2021 r. w Rzymie i potrwa dwa lata. Obecnie trwa faza diecezjalna, która zakończy się w kwietniu br. Kolejna będzie faza to kontynentalna, a w roku 2023 - powszechna.

List do kapłanów udających się w drogę synodalną

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała list do kapłanów udających się w drogę synodalną przekazany PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech przypomniał w nim, że w pierwszym tysiącleciu "'podążanie razem', czyli praktykowanie synodalności, było zwyczajnym sposobem postępowania Kościoła".

"Potrzebujemy wsłuchać się w głos Ducha Świętego razem z całym ludem Bożym, aby odnowić naszą wiarę i znaleźć nowe sposoby oraz język dzielenia się Ewangelią z naszymi braćmi i siostrami" - wskazał kard. Grech.

DEON.PL POLECA

Wyjaśnił, że celem procesu synodalnego, który proponuje papież Franciszek jest "wyruszenia razem, we wzajemnym słuchaniu, w dzieleniu się pomysłami i planami, aby ukazać prawdziwe oblicze Kościoła: gościnny 'dom', z otwartymi drzwiami, zamieszkały przez Pana Jezusa, który jest ożywiany poprzez braterskie relacje".

Wskazał, że aby "nie popaść w formalizm sprowadzający Synod do pustego hasła, w intelektualizm, który czyni z niego teoretyczną refleksją nad problemami, oraz w bezczynność, która potrafi nas przygwoździć w bezpieczeństwie naszych nawyków" trzeba otworzyć serca i "wsłuchać się w to, co Duch mówi do Kościołów".

Synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia", ale "kontemplacyjnym spojrzeniem"

Tłumaczył, że synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia", ale "kontemplacyjnym spojrzeniem" na wspólnoty aby odkryć funkcjonujące już "liczne przykłady zaangażowania i dzielenia się". "Celem fazy diecezjalnej procesu synodalnego jest zebrać bogactwo doświadczeń przeżytej synodalności" - napisał sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Kard. Grech zaznaczył, że "chodzi o to, by odkrywać coraz bardziej fundamentalną równość wszystkich ochrzczonych i zachęcać wszystkich wiernych do czynnego udziału w drodze i misji Kościoła". Wskazał, że droga synodalna powinna opierać się na słuchaniu i życiu Słowem Bożym. "Bez tego zakorzenienia w życiu Słowa ryzykowalibyśmy, że będziemy kroczyć w ciemnościach, a nasze refleksje mogłyby przerodzić się w ideologię" - ostrzegł w liście hierarcha.

Napisał, że "głęboki dialog i prawdziwe spotkanie już same w sobie stanowią wartość". "W naszych wspólnotach bowiem istnieje wiele inicjatyw i potencjału, jednak zbyt często poszczególne jednostki i grupy narażone są na ryzyko indywidualizmu i koncentracji na samych sobie" - wyjaśnił.

"Papież Franciszek wzywa nas do zaangażowania się w dzieło synodalne również razem z naszymi braćmi i siostrami z innych Kościołów, z wiernymi z innych religii oraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli: w powszechne braterstwo i miłość bez wyjątków, która wszystko i wszystkich obejmuje" - wskazał kard. Grech cytując encyklikę Fratelli tutti.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Grech do księży: Synod nie jest kolejnym obowiązkiem "do zrobienia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.