Bp Piotr Jarecki: Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą

Bp Piotr Jarecki: Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą
fot. Wojownicy Maryi / YouTube
Archidiecezja Warszawska / pk

Archidiecezja Warszawska włącza w prace synodalne młode pokolenie. Przy wsparciu KSM, ruchów i duszpasterstw akademickich zaprasza młodzież do dzielenia się wiarą oraz udziału w konsultacjach synodalnych. Po Wielkanocy, w Warszawie odbędą się dwa otwarte spotkania synodalne młodzieży.

To sami młodzi będą zachęcać swoich rówieśników do zainteresowania się synodem i podzielenia się swoją perspektywą. W tym celu przygotowują filmiki i materiały multimedialne, które udostępnią m.in. na Facebooku, Tik Toku i Instagramie.

Synod na lekcjach religii

Po feriach, mowa o synodzie będzie również na lekcjach religii w szkołach ponadpodstawowych. Katecheci wkrótce otrzymają konspekty do lekcji o synodalności wraz z ankietą, którą każda klasa będzie mogła wypełnić podczas szkolnych zajęć. - Chcemy skorzystać z tego, że szkoła jest jedną z przestrzeni życia publicznego, w której mamy szansę ewangelizować - wyjaśnia ks. Kamil Falkowski, asystent diecezjalny KSM w Archidiecezji Warszawskiej.

Młodzież zaangażowaną w etap diecezjalny synodu, będzie można spotkać w marcu na ulicach Warszawy. Pod hasłem "No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń" szykują akcję, w ramach której chcą pytać spotkanych młodych ludzi, co myślą o Kościele. Jej zwieńczeniem będą otwarte spotkania synodalne młodzieży planowane na kwiecień i maj 2022 w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Bp Piotr Jarecki, który jest delegatem metropolity warszawskiego ds. synodu zauważa, że "Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą", dlatego Archidiecezji bardzo zależy, żeby do młodych dotrzeć i ich uaktywnić. - W duszpasterstwie Kościoła zbyt wielu młodych nie ma a przecież młode pokolenie potrzebuje także nadprzyrodzonego wymiaru życia i relacji do Boga - dodaje.

Bp Jarecki jest przeświadczony, że młodych warto zaangażować także ze względu na ich radykalizm. - Sądzę, że bardziej zaangażują się w praktyczną działalność niż teoretyczne roztrząsania. Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli włączą się w proces synodalny - zapewnia delegat ds. synodu.

"Do młodego człowieka najlepiej trafia inny młody człowiek"

Jego zdaniem "do młodego człowieka najlepiej trafia inny młody człowiek", dlatego ma nadzieję, że uda się uruchomić młodych ludzi, którzy dotrą do swoich kolegów i koleżanek, również tych, którzy nie uczestniczą w życiu Kościoła albo rezygnują z katechezy. - Chodzi o to, żeby temat Boga, zbawienia czy po prostu głębszego wymiaru życia były także tematami ich rozmów, kiedy się spotykają, bo przecież młodzi katolicy przyjaźnią się zarówno z tymi, którzy chodzą na katechezę, jak i tymi, którzy się z niej wypisali - podkreśla biskup.

Zdaniem ks. Falkowskiego, który koordynuje działania zainicjowane przez młodych z KSM, dla wielu osób z pokolenia X "synod jest spektakularnym wydarzeniem, poprzez które Kościół hierarchiczny wychodzi do młodych świeckich". - Młodzi mają nadzieję, na stworzenie przestrzeni dialogu między duchownymi i świeckimi, w poczuciu bezpieczeństwa i pewności siebie - podkreśla.

Duchowny przekonuje też, że "warto porównać oczekiwania młodych ludzi względem Kościoła, z marzeniami o funkcjonowaniu Kościoła, jakie ma Jezus". - Może się okazać, że nasze marzenia się pokrywają i wzajemnie przenikają. A to już pierwszy krok, aby razem budować Kościół - uważa ks. Falkowski.

Już od października 2021, kiedy Archidiecezja Warszawska zainaugurowała etap diecezjalny synodu biskupów, w prace włączył się Kamil Gmiterek z duszpasterstwa akademickiego w kościele św. Anny.

- Czuję się wezwany do tego, aby uczestniczyć w synodzie, ponieważ razem jesteśmy Kościołem. Nie tylko należymy do Kościoła, ale nim jesteśmy. A skoro synod dotyczy Kościoła, to naturalne, że chcę w nim uczestniczyć. Zależy mi na Kościele, chcę być jego częścią i tworzyć go w sposób zaangażowany - podkreśla student Uniwersytetu Warszawskiego.

W Archidiecezji Warszawskiej faza diecezjalna Synodu została zainaugurowana 17 października 2021 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

 

Źródło: Archidiecezja Warszawska / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Piotr Jarecki: Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.