Kard. Hollerich o niemieckiej Drodze Synodalnej: Niemcy uznają się za awangardę

Kard. Hollerich o niemieckiej Drodze Synodalnej: Niemcy uznają się za awangardę
fot. Vatican News - English / YouTube
KAI / pk

W niemieckiej Drodze Synodalnej w odróżnieniu od procesu synodalnego zabrakło konsultacji z Ludem Bożym i papież bardzo to krytykuje. Ta droga to dzieło pewnych elit i biskupów, a nie całego Ludu Bożego - uważa kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synodu Biskupów. Przyznaje on, że Niemcy uznają się za awangardę i sądzą, że raport, który został przygotowany na kontynentalne zgromadzenia synodalne przyznaje im rację. Są jednak pewne różnice - zastrzega arcybiskup Luksemburga.

Kard. Hollerich mówił o tym w obszernym wywiadzie dla francuskiej telewizji KTO. Podkreślił, że w niemieckiej drodze synodalnej brakuje wymiaru ewangelizacyjnego. Nie można mówić o Kościele, jeśli nie mówi się o misji. Jego zdaniem Kościół się reformuje, kiedy żyje swą misją i powołaniem.

Kard. Hollerich odniósł się również do nikłego zainteresowania młodzieży procesem synodalnym. Zauważył, że nie można jednoznacznie powiedzieć, czego młodzi chcą dziś od Kościoła. Przyznał jednak, że w swym katolicyzmie są oni bardziej klasyczni niż starsze pokolenia.

- Potrzebują tożsamości. I myślę, że trzeba powiedzieć tym, którzy są bardziej postępowi w Kościele, że trzeba to zrozumieć. Młodzi katolicy są mniejszością w swym środowisku. Niekiedy są przedmiotem agresji w szkole ze strony profesorów czy kolegów. Potrzebują silnej tożsamości. My musimy jednak czuwać, by ta silna tożsamość, która jest niezbędna, nie stała się zamkniętą ideologią, lecz trwała w dialogu. Ponadto, kiedy rozmawiam z młodymi, to widzę, że istnieje rozbieżność między tym, co twierdzą, a tym jak żyją, gdy chodzi na przykład o moralność seksualną. W swoim życiu bardziej podzielają "wartości" tego świata, niż by to wynikało z tego, co mówią - podkreśla relator generalny Synodu.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Kard. Hollerich o niemieckiej Drodze Synodalnej: Niemcy uznają się za awangardę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.