Niemiecka profesor o "drodze synodalnej": nie chcemy doprowadzić do secesji

Niemiecka profesor o "drodze synodalnej": nie chcemy doprowadzić do secesji
Fot. Deutsche Bischofskonferenz / YouTube.com
KAI / tk

Niemiecka profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof promowała w Rzymie proces „drogi synodalnej” Kościoła katolickiego w Niemczech. Sprzeciwiła się sugestiom, że większość katolickich biskupów i świeckich w Niemczech chce doprowadzenia do secesji lub znieść władzę biskupów w Kościele.

Podczas wykładu w Ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej podkreśliła, że projekt reformy w Kościele katolickim Niemiec jest drogą prawdziwie synodalną, a zarazem duchową. Ta ostatnia kwestia jest często pomijana w doniesieniach medialnych.

Wśród słuchaczy byli dziennikarze, studenci i dyplomaci, a także członkowie Kurii, pracownicy niemieckiego prezydium synodu oraz kard. Anders Arborelius ze Szwecji.

Niemiecka "droga synodalna"

W swoim wystąpieniu Kreuter-Kirchhof przypomniała, że „droga synodalna” została powołana po opublikowaniu w 2018 roku raportu o nadużyciach seksualnych w Niemczech. Debaty reformatorskie miały na celu wyeliminowanie systemowych przyczyn nadużyć seksualnych stwierdzonych wówczas przez naukowców.

DEON.PL POLECA

Niemiecka prawniczka podkreśliła, że „droga synodalna” porusza się w ramach prawa kanonicznego. Postanowienia tego procesu reform w Kościele nie mają mocy prawnej, ale biskupi niemieccy mogą na własną rękę przeprowadzić wiele reform z zachowaniem prawa kanonicznego. Inne innowacje, które dotyczą uniwersalnego prawa kanonicznego, są formułowane jako prośby do papieża.

Kreuter-Kirchhof stanowczo odrzuciła sugestię, że większość katolickich biskupów i świeckich w Niemczech dąży do stworzenia specjalnej „drogi narodowej” lub doprowadzenia do secesji. „Jesteśmy częścią powszechnego Kościoła katolickiego i chcemy nią pozostać” – podkreśliła i zwróciła uwagę, że podobne pytania i problemy jak te w Niemczech, pojawiają się w wielu innych krajach.

Odnośnie tematu władzy i podziału władz profesor prawa publicznego zauważyła, że w „drodze synodalnej” nie chodzi o zniesienie władzy biskupiej, ale o zrównoważone relacje między władzą biskupią a udziałem świeckich we władzy.

Wykład prof. Kreuter-Kirchhof miał miejsce w czasie kilkudniowej wizyty w Watykanie gremium kierowniczego Konferencji Biskupów Niemieckich. Zaplanowany w ubiegłym tygodniu wykład w Rzymie współprzewodniczącej „drogi synodalnej”, Irme Stetter-Karp, został niemal w ostatniej chwili odwołany.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Niemiecka profesor o "drodze synodalnej": nie chcemy doprowadzić do secesji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.