Watykan zaniepokojony niemiecką drogą synodalną. Nuncjusz w tym kraju apeluje do biskupów

Watykan zaniepokojony niemiecką drogą synodalną. Nuncjusz w tym kraju apeluje do biskupów
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Nuncjusz apostolski w Berlinie abp Nikola Eterović przesłał list z pozdrowieniami do uczestników jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK) w Fuldzie. Ponownie wyraził zaniepokojenie papieża i Watykanu „drogą synodalną” Kościoła katolickiego w Niemczech. Wskazał na „synodalność, kolegialność i komunię jako uzupełniające się rzeczywistości katolickiej eklezjalności”.

Niemiecka droga synodalna

Na przykład nowe struktury urzędowe czy doktryny mogą być wprowadzane w diecezjach tylko w porozumieniu z Kościołem powszechnym – przypomniał nuncjusz, nawiązując do oświadczenia Stolicy Apostolskiej o niemieckiej „drodze synodalnej” z czerwca ubiegłego roku. W tym duchu abp Eterović wezwał do „jedności członków całego episkopatu z Biskupem Rzymu”. Dodał, że w Kościele synodalnym istnieje większa potrzeba „uczynienia synodalnymi istniejących struktur – takich jak rady parafialne, diecezjalne i narodowe – niż tworzenie nowych struktur”.

DEON.PL POLECA
Nuncjusz przypomniał też, że papież Franciszek przestrzegał przed niebezpieczeństwem „parlamentaryzmu” w związku z procesami synodalnymi w Kościele. „Nie ma potrzeby popadania w parlamentaryzm, gdzie ustala się większości i mniejszości oraz stosuje się nadmierną presję, by osiągnąć pożądane cele” – wyjaśnił abp Eterović.

Synodalność oznacza „wspólną drogę pod przewodnictwem Ducha Świętego” – podkreślił watykański dyplomata, apelując o wzięcie pod uwagę procedury na ogólnoświatowych Synodach Biskupów w Rzymie. Przypomniał, że „aby podkreślić duchowy wymiar wydarzenia, wiele czasu poświęca się na modlitwę osobistą i wspólnotową; są też krótkie przerwy na milczenie i refleksję”. Aby „chronić wolność biskupów” dziennikarze nie są zwykle dopuszczani do konsultacji; są natomiast regularnie informowani o postępach prac za pośrednictwem rzeczników prasowych.

DEON.PL POLECA

Nuncjusz apostolski przypomniał ponadto, że wszystkie głosowania na zgromadzeniach synodalnych w Rzymie są tajne. Tajne głosowanie jest „jedną z metod Kościoła, praktykowaną od wieków w ważnych głosowaniach – stwierdził watykański dyplomata. Zaznaczył, że „wysoka akceptacja projektów uchwał w głosowaniu tajnym zależy od intensywności i głębi dialogu na sali obrad i w grupach roboczych, a także od gotowości do akceptacji zmian w projektach tekstów”.

Dyskusja o niemieckim Kościele

Rozpoczęte 26 września jesienne zebranie Konferencji Biskupów Niemieckich w Fuldzie potrwa do 29 września. Głównym punktem obrad są dyskusje na temat dalszego kursu Kościoła katolickiego w tym kraju. Zebranie Drogi Synodalnej – projektu reform – we Frankfurcie nad Menem na początku września pokazało, że istnieje znaczna większość zwolenników reform i silna mniejszość, która odrzuca wiele proponowanych zmian.

Wiele miejsca w obradach zajmie przygotowanie do rozmów w Watykanie podczas zbliżającej się wizyty ad limina Apostolorum w dniach 14-19 listopada. Jednym z tematów tych rozmów będzie Droga Synodalna, proces reform w Kościele Niemiec.

Konferencja Biskupów Niemieckich skupia biskupów ordynariuszy oraz biskupów pomocniczych z 27 diecezji. Członkami episkopatu są też administratorzy, kierujący czasowo pracami diecezji po ustąpieniu lub śmierci biskupa ordynariusza. Siedziba episkopatu Niemiec znajduje się w Bonn.

Najwyższym organem jest obradujące wiosną i jesienią zgromadzenie ogólne. Zebrania wiosenne odbywają się w różnych miejscach, natomiast zebrania jesienne zawsze mają miejsce w Fuldzie. W tamtejszej katedrze znajduje się grób „apostoła Niemców”, św. Bonifacego.

Obecnie konferencja liczy 67 członków. Przewodniczącym jest od marca 2020 roku bp Georg Bätzing z Limburga. Jako przedstawiciel papieża w zebraniach episkopatu uczestniczy nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Nikola Eterović.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Watykan zaniepokojony niemiecką drogą synodalną. Nuncjusz w tym kraju apeluje do biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.