Kard. Koch apeluje o cierpliwość w ekumenizmie

Kard. Koch apeluje o cierpliwość w ekumenizmie
Fot. LifeSiteNews / YouTube
KAI / pk

Kardynał Kurt Koch zaapelował o cierpliwość w ekumenizmie. W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu internetowego kath.ch przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreślił, że cechą ekumenizmu powinny być dwie cnoty: pragnienie jedności, a z drugiej strony cierpliwość, którą trzeba mieć, aby tę jedność rzeczywiście osiągnąć. Nie chodzi o „szybkie rozwiązania, lecz o rozwiązania wytrzymałe”, stwierdził pochodzący ze Szwajcarii purpurat podsumowując 10 lat kierowania Papieską Radą.

Jako bardzo ważną dla postępów w ekumenizmie wymienił „dyplomację wizyt”, nawet jeśli „baza” niewiele z tego zauważa. Często takie spotkania stanowiły początek ważnych wydarzeń, gdyż „owoce pojawiają się nie od razu, lecz później”, powiedział kard. Koch.

Jednocześnie przyznał, że początkowo sądził, iż „wcześniej posuniemy się naprzód”. „Czasem cierpię z tego powodu, że w kwestiach ekumenizmu opinia publiczna zawsze upatruje trudności po stronie Kościoła katolickiego, nie dostrzegając, że przeszkody istnieją we wszystkich Kościołach”, stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Pytany o przewodnią linię swojej pracy kard. Koch powiedział, że chodzi mu przede wszystkim o to, „abyśmy w dialogach z różnymi partnerami odnajdywali jedność, utraconą przez podziały Kościołów”. Musi to być jednak „jedność w wierze, a nie po prostu jedność organizacyjna”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch apeluje o cierpliwość w ekumenizmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.