Kard. Koch ws. upamiętnienia 500-lecia reformacji

Kard. Koch ws. upamiętnienia 500-lecia reformacji
(fot. youtube.com)
3 lata temu
KAI / kk

Kard. Kurt Koch przestrzega przed wygórowanymi oczekiwaniami wobec wspólnego upamiętnienia 500-lecia reformacji.

"Nadzieja, że może to prowadzić do rychłej jedności katolików i luteranów jest z pewnością nierealistyczna" - napisał watykański "minister ds. ekumenizmu" w obszernym artykule w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan widzi jednak we wspólnym upamiętnieniu reformacji szansę dla "dalszych kroków w tworzeniu więzi prowadzącej do kościelnej jedności". Artykuł ukazuje się z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Kard. Koch przypomniał o wspólnej, ekumenicznej modlitwie papieża Franciszka z przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), bp Munibem Younanem, z okazji inauguracji obchodów jubileuszowych jaka miała miejsce trzy miesiące temu w Szwecji. Zdaniem kardynała ten "wielce obiecujący ekumeniczny znak może owocować i tym bardziej jest konieczne bardziej gruntowne badanie wspólnego tła upamiętnienia reformacji".

Według niego nie chodzi o "dryfowanie katolicyzmu w kierunku protestantyzmu", czego obawiają się katoliccy sceptycy ani też o "zdradę reformacji" o czym mówią protestanccy krytycy. "W czasach ekumenizmu trzeba przezwyciężyć takie polemiczne tony minionych czasów" - zaleca kard. Koch.

Jego zdaniem obie strony powinny wykorzystywać wspólne obchody do pogłębiania dialogu. "Upamiętnienie reformacji w 2017 roku przypomina 1517, czas, w którym nie ma jeszcze żadnego podziału między reformatorem Marcinem Lutrem, a Kościołem katolickim" - przypomniał kardynał. Jego zdaniem ten czas powinno się upamiętnić w duchu pokuty ale też i wdzięczności oraz nadziei.

31 października 1517 r. jest uważany za narodziny reformacji. W tym dniu Martin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Koch ws. upamiętnienia 500-lecia reformacji
Komentarze (1)
AS
Andrzej Szczepaniak
18 stycznia 2017, 13:30
Warto posłuchać co o reformacji Marcina Lutra i różnicach między katolicyzmem i protestantyzmem mówi znawca tematu ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, który wiele lat jako profesor niemieckiej uczelni katolickiej studiował w oryginale pisma Marcina Lutra. Nagrania podczas spotkania Ruchu Czystych Serc na Jasnej Górze są dostępne pod adresem: [url=http://youtu.be/96eTfsJZFkk]https://youtu.be/96eTfsJZFkk [/url][url=http://youtu.be/96eTfsJZFkk]https://youtu.be/3Z6pL3c0_wo [/url]<a href="http://youtu.be/96eTfsJZFkk">https://youtu.be/Po33t0rOsz8</a>

Skomentuj artykuł

Kard. Koch ws. upamiętnienia 500-lecia reformacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.