Kard. Krajewski o swej wizycie na Ukrainie: brakuje słów, brakuje łez

Kard. Krajewski o swej wizycie na Ukrainie: brakuje słów, brakuje łez
Fot. Skelia Tv / Youtube
PAP/ kb

„Brakuje słów, brakuje łez” - tak papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski opisał swoją czwartą wizytę na Ukrainie, gdzie przebywa jako wysłannik papieża Franciszka. W poniedziałek był w miejscu zbiorowych mogił odkrytych w lesie pod Iziumem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy.

W wypowiedzi dla watykańskich mediów polski kardynał i prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia podkreślił, że widział jak 50 policjantów, strażaków i żołnierzy w białych kombinezonach wydobywało z mogił ciała zabitych Ukraińców. Niektórzy, jak dodał, zginęli trzy-cztery miesiące temu, inni zostali niedawno pochowani.

Kard. Krajewski w Kijowie

“Wiem, jest wojna, a wojna nie zna litości, są też zabici. Zobaczenie ich tak wielu w jednej strefie to rzecz trudna do opowiedzenia, do wyjaśnienia” - stwierdził kardynał Krajewski.

Przyznał następnie: "Było coś, co mnie bardzo poruszył; ci młodzi Ukraińcy wyciągali te ciała w tak delikatny sposób, w takiej totalnej ciszy. Wydawało się, że to ceremonia. Nikt nic nie mówił, a było tam wielu policjantów, żołnierzy, co najmniej 200 osób. Wszyscy w milczeniu, w niesłychanym szacunku dla tajemnicy śmierci".

DEON.PL POLECA

"Naprawdę wiele można było nauczyć się od tych młodych" - zauważył kardynał.

Papieski wysłannik powiedział, że chodził wśród mogił i odmawiał różaniec. "Byliśmy tam co najmniej trzy godziny. Nie mogłem zrobić nic innego" - zaznaczył.

Kardynał Krajewski był też na posterunku policji, zamienionym przez Rosjan w salę tortur.

"Wiedziałem, że zobaczę wielu zabitych, ale spotkałem też ludzi, którzy pokazali piękno, jakie czasem jest ukryte w naszych sercach. Pokazali ludzkie piękno w miejscu, gdzie mogła być tylko wola zemsty. A jednak nie" - dodał. Papieski jałmużnik przywołał słowa z Pisma Świętego: "Zło dobrem zwyciężaj".

We wtorek wysłannik papieża udaje się z Charkowa do Kijowa, który będzie ostatnim etapem jego czwartej misji dobroczynnej na Ukrainę od początku rosyjskiej napaści. Do kilku rejonów kraju zawiózł pomoc humanitarną. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Kard. Krajewski o swej wizycie na Ukrainie: brakuje słów, brakuje łez
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.