Kard. Mario Grech wzywa do modlitwy w intencjach synodu
"Nie proszę was, abyście modlili się w miejsce innych braci i sióstr, ale abyście dla wszystkich podtrzymywali żywe zainteresowanie duchowym wymiarem podejmowanego przez nas procesu" - powiedział kard. Mario Grech do mniszek i mnichów.
Na nieco ponad miesiąc przed oficjalnym otwarciem (9-10 października 2021 r.) procesu synodalnego (2021-2023), kard. Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, skierował serdeczny apel do "wszystkich braci i sióstr powołanych do życia monastycznego i kontemplacyjnego", prosząc ich o modlitwę w intencji synodu.
W dniu wspomnienia św. Augustyna kard. Grech pisze: "Nie proszę was, abyście modlili się w miejsce innych braci i sióstr, ale abyście dla wszystkich podtrzymywali żywe zainteresowanie duchowym wymiarem podejmowanego przez nas procesu, aby umieć rozeznać działanie Boga w życiu Kościoła powszechnego i poszczególnych Kościołów partykularnych. Bądźcie dla wszystkich «szafarzami modlitwy», którzy w uwielbieniu i wstawiennictwie przypominają wszystkim, że bez komunii z Bogiem nie ma komunii między nami" - pisze sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Znaczenie modlitwy w procesie synodalnym
List, który koncentruje się na trzech kluczowych słowach życia monastycznego i kontemplacyjnego (słuchanie, nawrócenie i komunia), pragnie zaświadczyć o znaczeniu modlitwy w procesie synodalnym. "Modlitwa otwiera serca. Otwiera ucho na słuchanie, które jest czymś więcej niż słuchaniem i czyni nas wrażliwymi działanie Ducha Świętego w naszym życiu. Nie ma prawdziwego rozeznania bez modlitwy" - komentuje kardynał Grech.
Listowi towarzyszy seria filmów wideo z refleksjami i świadectwami o tym, jak słuchanie jest rozumiane i przeżywane w niektórych wspólnotach i tradycjach monastycznych. Są wśród nich wypowiedzi byłego generała dominikanów, o. Timothy Radcliffe’a, sióstr klarysek z klasztoru św. Klary z Mediolanu, mnichów z klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie obrządku koptyjskiego z Egiptu, opata-prymasa benedyktynów, o. Gregory Polana OSB, mniszki ze wspólnoty w Grandchamp w Szwajcarii, w której żyje 50 sióstr różnych narodowości i denominacji chrześcijańskich, siostry benedyktynki z "Klasztoru Chleba Życia" z Torreón (Meksyk) i Siostry Klaryski Kapucynki z klasztoru Niepokalanego Poczęcia - Ban Pong Ratchaburi (Tajlandia).
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł