Kard. Marx: dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci; nie byliby samotni

Kard. Marx: dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci; nie byliby samotni
fot. Bayerischer Rundfunk / YouTube
PAP / pk

- Dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci. Nie tylko z powodów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni - oświadczył kard. Reinhard Marx w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung".

- Mogę sobie wyobrazić żonatych księży - powiedział kardynał Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, bliski współpracownik papieża, należący do doradzającej Franciszkowi Rady Kardynałów. 

- Byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby stworzyć możliwość dla kapłanów żyjących w celibacie i dla żonatych. Dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci. Nie tylko z powodów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni. Musimy prowadzić takie dyskusje. Niektórzy powiedzą: skoro nie ma już obowiązkowego celibatu, to teraz wszyscy będą się żenić! Moja odpowiedź brzmi: a jeśli nawet tak! Jeśli wszyscy się pobiorą, to tym bardziej będzie to znak, że to nie funkcjonuje dobrze - ocenił hierarcha.

Kard. Marx: życie w pojedynkę nie jest takie łatwe

Ciągle powtarzam młodym księżom", że "życie w pojedynkę nie jest takie łatwe" - powiedział niemiecki kardynał. - Mamy plebanie, które w rzeczywistości były przeznaczone dla kilku osób. A teraz jedna osoba mieszka tam sama i to nie jest dobre. W moim przyrzeczeniu celibatu musiałem wówczas podpisać, że celibat będę wypełniał "libenter", czyli chętnie. My, klerycy, już wtedy myśleliśmy: no, chętnie, to trochę przesada - opowiadał kardynał Marx.

DEON.PL POLECA

Styl życia, który przyciąga osoby niedojrzałe seksualnie

Na pytanie, czy widzi związek między celibatem a wykorzystywaniem seksualnym dzieci, hierarcha odparł, że nie można tutaj uogólniać. - Ale ten sposób życia i ta męska więź przyciąga także ludzi, którzy nie są odpowiedni, którzy są niedojrzali seksualnie. A seksualność jest częścią istoty ludzkiej, nigdy nie znika - dodał.

Kardynał Marx przypomniał też, że celibat "był to również sposób życia Jezusa". "Celibat jest możliwym sposobem życia w naśladowaniu Chrystusa. Ale czy to powinno być traktowane jako podstawowy wymóg dla każdego księdza, to już jest coś, przy czym stawiam znak zapytania" - powiedział.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci; nie byliby samotni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.