Kard. Marx: potrzeba więcej kobiet na funkcjach kierowniczych w Watykanie

Kard. Marx: potrzeba więcej kobiet na funkcjach kierowniczych w Watykanie
(fot. Dieter Schmitt, Fulda DSC [GFDL or CC-BY-SA-3.0)
KAI / kk

Kobietom należałoby powierzyć więcej funkcji kierowniczych w Watykanie uważa kardynał Reinhard Marx.

- Dykasteria, odpowiednik świeckich ministerstw, niekoniecznie muszą być kierowane przez kardynała czy biskupa - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich w programie telewizji NDR.
- Na czele dykasterium może stać też kobieta - podkreślił arcybiskup Monachium i członek watykańskiej Rady Kardynałów, gremium doradzającego papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej.

Natomiast sceptycznie wypowiedział się kard. Marx na temat możliwości święceń kapłańskich dla kobiet. Przypomniał, że w Kościele katolickim jest długa tradycja, zgodnie z którą tę funkcję mogą sprawować tylko mężczyźni. Poza tym także papież Jan Paweł II wyraźnie wypowiedział się przeciwko święceniom kapłańskim kobiet. "Prawdopodobnie jednak dyskusja na ten temat będzie się toczyć" - stwierdził niemiecki purpurat.

Co tak naprawdę powiedział kard. Marx o błogosławieniu par homoseksualnych? [WYJAŚNIAMY] >>

Jednocześnie przewodniczący niemieckiego episkopatu w sposób zdecydowany stanął w obronie celibatu księży. Podkreślił, że celibat odpowiada formie życia Jezusa i choćby już z tego powodu pełni szczególną rolę w Kościele. Ale - dodał - nasuwa się pytanie : "czy do tej grupy należy przyjąć wszystkich, którzy pragną być księżmi?"

DEON.PL POLECA

W tej samej rozmowie 65-letni kard. Marx ujawnił, że jako uczeń uczestniczył w przedstawieniach operowych. Wraz z chórem szkolnym śpiewał m.in. w przedstawieniach "Nabucco" Giuseppe Verdiego, czy "Fidelio" Ludwiga van Beetvohena.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Marx: potrzeba więcej kobiet na funkcjach kierowniczych w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.