Kard. Müller: to kolejny dar miłosiernego Boga

Kard. Müller: to kolejny dar miłosiernego Boga
(fot. PAP/Tomasz Koryszko)
KAI / pz

W Skarżysku Kamiennej odbyło się dziś uroczyste podniesienie do rangi Bazyliki Mniejszej kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Był to jednocześnie jubileusz 25-lecia istnienia miejscowej Ostrej Bramy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Decyzję papieża Franciszka w sprawie ogłoszenia kościoła tytułem bazyliki odczytał abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W homilii kard. Gerhard Müller dziękował Bogu za "przykład realizacji miłosierdzia jaki został nam dany w osobie Matki Bożej Miłosierdzia". Przypomniał też, że z woli Ojca Świętego Franciszka sanktuaryjny kościół otrzymuje zaszczytny tytuł bazyliki. - To kolejny dar miłosiernego Boga w tym świętym miejscu. Z godnością bazyliki łączą się liczne przywileje. Miłosierny Bóg będzie udzielał tutaj licznych łask. W miłosierdziu Bogu świat znajdzie pokój a człowiek bezpieczeństwo - powiedział kard. Müller nawiązując do słów św. Jana Pawła II.

- Niech więc w tej bazylice obficie udzielane i doświadczane będzie miłosierdzie Boże. Niech wypełnia je modlitwa i miłosierdzie dla nas i całego świata. Trwajcie na modlitwie z Matką Miłosierdzia. Niech wierni korzystają tutaj z daru Bożego przebaczenia. Niech pogubieni na drogach świata, spotykają tutaj czekającego Boga - mówił dalej prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Gerhard Müller nawiązując do słów Ojca Świętego Franciszka powiedział, że Kościół powinien być miejscem bezinteresownego miłosierdzia, gdzie wszyscy mogą doświadczyć przebaczenia i żyć zgodnie z Ewangelią. Przypomniał też, że od lat to sanktuarium spieszy z posługą miłosierdzia wobec potrzebujących. - Tytuł bazyliki zobowiązuje jeszcze mocniej Skarżysko-Kamienna, miasto któremu patronuje Matka Boża Miłosierdzia i całą diecezję radomską z Kościołem Rzymskim i następcą św. Piotra - powiedział gość z Watykanu.

Na koniec zaapelował: - Pamiętajcie, że tytuł bazyliki jest wielkim wyróżnieniem i zobowiązaniem. Bądźcie z niego dumni. W nawiązaniu do słów kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oddaję was w najlepsze macierzyńskie dłonie Matki Boga i człowieka.

Biskup Henryk Tomasik podziękował Ojcu Świętemu za to, że w roku srebrnego jubileuszu sanktuarium Ostrobramskiego otrzymuje ono ten papieski dar. - Stanowi on wielkie wyróżnienie. Wierni gromadzący się w bazylice w swych modlitwach mają szczególnie pamiętać o Ojcu Świętym i o intencjach, które nosi on w swym sercu. Stąd też uroczystego charakteru nabierają w bazylice liturgiczne obchody związane ze św. Piotrem Apostołem i uroczystości papieskie. Wierni nawiedzający bazylikę mogą zyskać łaskę odpustów, których udziela Ojciec Święty  - powiedział biskup radomski.

Ks. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium poinformował, że papieski dekret został wydany 25 października 2013 r., ale parafia czekała rok, żeby przygotować się jak najlepiej i połączyć to wydarzenie ze srebrnym jubileuszem sanktuarium. Na przełomie września i października ks. Karbownik był na Watykanie i dwukrotnie spotkał się z papieżem Franciszkiem. - Opowiadałem Ojcu Świętemu o działalności charytatywnej w sanktuarium. Gdy powiedziałem, że rocznie wydajemy 35 tys. posiłków i dajemy w sumie kilka tysięcy noclegów dla bezdomnych, papież słuchał z zainteresowaniem i powiedział, że byłoby dobrze, gdyby ci ludzie mieli nie tylko posiłki i schronienie, ale też pracę. To jego apel do sprawujących władzę. Papież pobłogosławił także świece, które przywiozłem do naszego sanktuarium - powiedział ks. Karbownik.

W diecezji radomskiej do tej pory były tylko dwie bazyliki: sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie i kościół św. Kazimierza w Radomiu.

Skarżyski kościół sanktuaryjny powstał z inicjatywy biskupa Edwarda Materskiego. Znajdujący się w kaplicy Ostrobramskiej obraz Matki Bożej Miłosierdzia stanowi cel wielu pielgrzymek. Korony, którymi ozdobiony jest wizerunek maryjny zostały poświęcone przez św. Jana Pawła II, który też ogłosił Matkę Bożą Miłosierdzia patronką Skarżyska-Kamiennej i wielokrotnie przesyłał swe błogosławieństwo tamtejszemu sanktuarium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Müller: to kolejny dar miłosiernego Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.