Kard. Nycz: Mam nadzieję, że zrobi to Franciszek

Kard. Nycz: Mam nadzieję, że zrobi to Franciszek
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / drr

Nadzieję na to, iż to papież Franciszek poświęci w 2016 r. wznoszoną w Warszawie Świątynię Opatrzności Bożej wyraził dziś kard. Kazimierz Nycz. Zapowiedział też, że w lipcu 2016 r. miejsce to odwiedzi kilkadziesiąt tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu w Centrum Opatrzności Bożej uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, służby mundurowe, dziennikarze i wolontariusze. Metropolita warszawski podziękował wszystkim za zaangażowanie w budowę Centrum.

Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej na które składa się świątynia oraz część muzealna podkreślił, że mijający rok był bardzo intensywny. Udało się zakończyć wszystkie prace na dachu a polegały one m.in. na położeniu 30 ton blachy miedzianej. Wszystkie prace z tym związane wykonywane były ręcznie.

W 2014 r. mają być zakończone prace elewacyjne, które przewidują ułożenie 11 tys. metrów kwadratowych kamienia, który - zgodnie z założeniami architektonicznymi - szlifowany będzie na cztery różne sposoby. Przyszłoroczny harmonogram przewiduje też wstawieni wszystkich okien, podniesienie gruntu okalającego świątynię o około półtora metra a także wykonanie schodów i wejścia do świątyni.

Piotr Gaweł dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w jakikolwiek sposób na rzecz wznoszonej świątyni. Wyraził zwłaszcza wdzięczność Ministerstwu Kultury za pomoc finansową.

Kard. Nycz zwrócił uwagę na szczególny charakter przyszłorocznego, siódmego już Dnia Dziękczynienia, który obchodzony będzie 1 czerwca - kilka tygodni po kanonizacji bł. Jana Pawła II. W procesji, która wyruszy z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej weźmie udział episkopat Polski - zapowiedział metropolita warszawski.

"Chciałbym bardzo by w 2016 r. papież Franciszek poświęcił bazylikę i odprawił tu Mszę św." - ujawnił też kard. Nycz. Dodał, że także w lipcu 2016 r. teren Centrum odwiedzi ok. 25 tys. uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy - przed wyjazdem do Krakowa, gospodarza tego wydarzenia - przebywać będą na terenie archidiecezji warszawskiej.

Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zwrócił uwagę, że w przyszłym roku przypada 25 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, iż byłoby wielce nieroztropne, gdyby Polacy z tej okazji nie wykazali dziękczynienia wobec Bożej Opatrzności.

Satysfakcję z powodu harmonijnej współpracy władz państwowych, kościelnych i miejskich przy pracach związanych ze wznoszoną w Wilanowie świątynią wyraził burmistrz tej dzielnicy Ludwik Rakowski.

Świątynia miała być wyrazem dziękczynienia Polaków za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Jej wzniesienie uchwalili jeszcze w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Budowa Świątyni nie była jednak możliwa z powodu rozbiorów, II wojny i sprzeciwu władz komunistycznych. Obecnie budowana jest jako votum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w wolnej Polsce śp. Prymas kard. Józef Glemp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: Mam nadzieję, że zrobi to Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.