Kard. Nycz: młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w związku małżeńskim

Kard. Nycz: młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w związku małżeńskim
Fot. Episkopat
1 rok temu
PAP / pk

Młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w jednym, nierozerwalnym, świętym związku małżeńskim - powiedział w sobotę podczas mszy dziękczynnej "Za dar rodziny" w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Msza święta "Za dar rodziny" została odprawiona w wigilię uroczystości Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Uczestniczyli w niej małżonkowie, którzy obchodzili w tym roku jubileusze pożycia oraz ich rodziny.

"Przynosimy tutaj wasze jubileusze, waszą troskę i waszą opiekę nad waszymi rodzinami i nad waszymi dziećmi po to, by Panu Bogu dziękować i zawierzyć waszą przyszłość" - powiedział kard. Nycz.

Za przykład współczesnym małżonkom dawał św. rodzinę z Nazaretu, a zwłaszcza Józefa, którego opiece zostali powierzeni Jezus i Maryja. „Trzeba być stróżem rodziny, tak jak św. Józef, który zdecydował się wziąć Maryję, kiedy była brzemienna i kiedy wraz z rodziną uciekał do Egiptu " - przypominał.

Wskazywał, że Józef może być wzorem dla dzisiejszych ojców. "Kiedy powszechnie narzeka się na nieobecność ojców w rodzinach przez zabieganie w pracy, wyjazdy - św. Józef jest przykładem dla każdej dzisiejszej rodziny" - powiedział.

Według kard. Nycza jubileusze wspólnego pożycia małżeńskiego są świadectwem trwałości życia małżeńskiego i rodziny. "Pokazują młodym ludziom, że warto być w jednym, nierozerwalnym, świętym związku małżeńskim, że nie tyko warto, ale jest to możliwe". Dodał, że jest to "szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, kiedy wiele małżeństw nie wytrzymuje próby czasu".

Mówił o trudnej miłości małżeńskiej - na co dzień, o trudzie wychowania dzieci, o tym, że trzeba je chronić „od anty- wychowawcy, którym często bywa współczesny świat".

Podkreślał, że w małżeństwie nie może zabraknąć miłości, "która jest cierpliwa, łaskawa, przebaczająca".

Zwracał się do małżonków, którzy przeżyli ze sobą wiele lat: "Któż, jak wy, małżonkowie, którzy przeżyliście ze sobą 60, 50 czy 40 lat, nie wie tego lepiej, że słów: dziękuje i przepraszam trzeba używać nie tylko w stosunku do żony czy męża, ale też do rodziców, do dzieci, bo jesteśmy wspólnotą".

Podkreślił, że należy pamiętać, że życie ludzi jest zależne od Boga i innych ludzi, o czym przypominamy sobie w momencie choroby czy cierpienia. "Kto dziękuje, to znaczy, że jest świadomy, że jego życie zależy od Boga".

Kardynał podziękował darczyńcom za udział w budowaniu świątyni. "Przybywacie do tej świątyni, którą swoimi ofiarami budowaliście i budujecie, aby Panu Bogu podziękować, bo życie małżeńskie jest kierowane przez Bożą Opatrzność" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: młodym ludziom trzeba pokazać, że warto być w związku małżeńskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.