Kard. Nycz: Polska potrzebuje jedności ducha
Polska potrzebuje jedności ducha, która jest owocem Bożego Miłosierdzia - powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy sprawowanej przy posągu Jezusa Miłosiernego w stołecznym Parku Moczydło.
- Modlitwa o jedność nas, Polaków wokół wszystkich, ważnych a czasem bardzo trudnych spraw jest szczególną intencją w czasie święta Bożego Miłosierdzia - podkreślił hierarcha.
Nawiązując do ogłoszonej wczoraj papieskiej bulli zapowiadającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia kard. Nycz podkreślił, że współczesnemu światu bardzo potrzebny jest kult miłosierdzia. - Kościół musi być miłosierny tak, jak jest miłosierny Jezus Chrystus, ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan - mówił metropolita warszawski. Przypomniał też zawarte w bulli słowa świętego papieża Jana XXIII, iż Kościół musi być jak matka: cierpliwa, łaskawa i pełna miłosierdzia.
Kard. Nycz podkreślił, że nadchodzący Jubileusz Miłosierdzia powinien stać się dla każdego okazją do gruntownej refleksji nad tym, czy potrafimy dzielić się z bliźnim tym, co posiadamy. - Powinniśmy się zastanowić i w pewnym sensie wstydzić za to, że tam mało w sobie odwzorowujemy to miłosierdzie Boga, na które liczymy! - apelował metropolita warszawski.
Mszę św. sprawowano w parku Moczydło, nieopodal posąg dłuta prof. Gustawa Zemły. Kilkumetrowy monument powstał jako wotum przełomu tysiącleci. Został poświęcony 7 kwietnia 2001 r. przez kard. Józefa Glempa. Od tego czasu co roku obchodzi się uroczyście w tym miejscu Święto Miłosierdzia Bożego. Kilka lat temu kard. Kazimierz Nycz zaapelował, aby to miejsce uczynić "warszawskimi Łagiewnikami".
Co roku w Święto Miłosierdzia gromadzą się tu tysiące warszawiaków, szczególnie w Godzinę Miłosierdzia, czyli o 15.00. Siostra Faustyna została poproszona przez Jezusa, aby ta godzina w szczególny sposób czczona była na ziemi. Upamiętnia ona konanie Jezusa na krzyżu za grzechy ludzkości.
Warszawska dzielnica Wola związana jest szczególnie z osobą apostołki Bożego miłosierdzia, św. Faustyny. Została ona przyjęta do klasztoru Matki Bożej Miłosierdzia na Żytniej 1 sierpnia 1925 r. Tu rozpoczęło się jej życie zakonne.
Wola jest również miejscem wielkiej martyrologii mieszkańców Warszawy. W czasie Powstania Warszawskiego wojska okupacyjne zabiły tu ok. 50 tys. mieszkańców - bezbronnych cywilów.
Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 roku podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej.
Skomentuj artykuł