Kard. Nycz: są ludzie, którzy się słusznie boją, że ktoś przyjdzie, coś nam zabierze

Kard. Nycz: są ludzie, którzy się słusznie boją, że ktoś przyjdzie, coś nam zabierze
Fot. PAP/Rafał Guz
2 miesiące temu
PAP / tk

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział podczas konferencji prasowej: „świat dzisiejszy, charakteryzuje się wielkim problemem imigranckim i uchodźczym. On wywołuje u ludzi lęki”.

Metropolita warszawski spotkał się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich z dziennikarzami podczas konferencji zapowiadającej 21. Dzień Papieski.

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego "Nie lękajcie się!", kard. Nycz przypomniał, że słowa te wypowiedział papież Jan Paweł II 22 października 1978 r. na placu św. Piotra w Rzymie podczas mszy św. inaugurującej jego pontyfikat.

O takich lękach myślał Jan Paweł II

- O jakich lękach myślał i mówił papież w 1978 roku? To był przede wszystkim lęk egzystencjalny, że przyjdzie Pan Jezus i nam zabierze wolność. Nie bójcie się Chrystusa i nie bójcie się otworzyć na Niego - zastrzegł.

Zdaniem kard. Nycza, pytanie zasadnicze brzmi: z czym papież Jan Paweł II stanąłby dziś przed nami i o jakich lękach by dziś myślał? - Chciałem zwrócić uwagę na dwa, które wydają mi się niesłychanie istotne i niesłychanie ważne (...). Na pewno dziś - to jest takie moje domniemanie - cały ten świat dzisiejszy, współczesny, charakteryzuje się wielkim problemem imigranckim i uchodźczym. On wywołuje u ludzi lęki - stwierdził.

Jak wyjaśnił, "są ludzie, którzy się słusznie boją, że ktoś przyjdzie, coś nam zabierze, pozbawi nas czegoś". - A są też tacy, którzy wykorzystują te ludzkie lęki, żeby coś ugrać na tych lękach. I myślę, że taką sytuację miałby papież na myśli dzisiaj, gdyby stanął wobec tego naszego dzisiejszego świata - stwierdził.

Nie można być obojętnym wobec lęku

Dodał, że lęki, o których papież mówił w 1978 r. również się nie zmniejszyły, a wręcz się powiększają. "Dlatego myślę, że to jest jedno z wyzwań, które współczesność ma" - ocenił kard. Nycz.

Według metropolity warszawskiego ważnym lękiem, o którym mówiłby dziś papież Jan Paweł II na pewno jest lęk przed zachorowaniem na COVID-19. - Nie możemy przejść wobec tego obojętnie, dlatego że wielu ludzi - i to ludzi starszych przede wszystkim - przeżywa lęk. Lęk przed chorobą, lęk przed zarażeniem a nawet są tacy, którzy przeżywają lęk przed śmiercią. Dlatego kiedy papież Jan Paweł II mówił 43 lata temu: "Nie lękajcie się", to także mówi do nas dzisiaj: nie lękajcie się tej trudnej sytuacji, która jest rzeczywiście niebezpieczna, ale Pan Bóg was wspomoże i jakoś pokonacie także ten trudny lęk - podkreślił kard. Nycz.

Źródło: PAP / tk

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa
18,83 zł
26,90 zł

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: są ludzie, którzy się słusznie boją, że ktoś przyjdzie, coś nam zabierze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.