Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

W 30. Światowy Dzień Chorego kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej w Warszawie. Modlił się za chorych i medyków a także o ustąpienie pandemii Covid-19. Czterem osobom udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

Niech ta modlitwa w Szpitalu Wolskim będzie symbolem modlitw za wszystkich chorych w Archidiecezji Warszawskiej, ale także: w intencji służby zdrowia, która – jak się wyraził – ” jest skołatana tym wszystkim, co przeżywa w ciągu 2 lat pandemii”.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż pandemia dotknęła wielu wymiarów życia społecznego i zachęcał, by modlić się o jej jak najszybsze ustąpienie, “żebyśmy wszyscy mogli wrócić do normalności”.

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim

W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieskiego na 30. Światowy Dzień Chorego. – Papież Franciszek przekazał nam słowa niezwykle ważne i wymagające: “Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) – podkreślił metropolita warszawski.

“Czy my jako ludzie w ogóle potrafimy być miłosierni, jak miłosierny jest dla nas Bóg? Z pewnością jest to ideał niedościgniony, poprzeczka została zawieszona wysoko – zarówno dla rodzin i opiekunów ludzi chorych, jak też dla pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i wszędzie tam, gdzie Bóg chce to miłosierdzie świadczyć naszymi rękami” – mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że “Jezus czyni cuda, tylko dziś, niejako ‘rękoma’ dla tych cudów są ręce lekarskie, pielęgniarskie, salowych i wszystkich, którzy okazują chorym miłosierdzie. Natomiast chorzy ofiarując swoje cierpienie, ból i chorobę za Kościół, za świat i za Polskę chcą to miłosierdzie, którego doświadczają przekazać dalej.

Metropolita warszawski przypomniał też zasługi św. Jana Pawła, który przed 30 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, dla “wielkiej promocji człowieka chorego i służby zdrowia” oraz dowartościowania wieku starszego. – Jan Paweł II pokazywał, że człowiek starszy jest potrzebny, nie tylko przez to, co robi, ale jako punkt odniesienia dla młodych, którzy czasem zapominają o tym, że też kiedyś będą starszymi – zauważył.

“W świecie, w którym liczy się sprawność ciała, młodość i zysk papież mówi, że jesień życia nie tylko może być piękna, choć bywa trudna, jest bardzo potrzebna również po to, by młodzi dostrzegli sens życia – dodał.

Kard. Nycz odniósł się także do realiów czasu pandemii Covid-19, która dotknęła cały świat. Stwierdził, że tylko ktoś, kto nie zetknął się z tą chorobą może mówić, że to “nic wielkiego” albo że zostało to wyimaginowane. – Kto widział pracę lekarzy i pielęgniarek – a ja mogę powiedzieć, że to spotkałem – doceni ich.

Zdaniem metropolity warszawskiego “wysiłek skomasowany w tych dwóch latach pandemii na pewno jest ponad ludzkie siły”. – Dlatego na Mszy św. modlimy się o łaskę, która jest wam potrzebna jako wsparcie, żebyście prawdziwie byli przedłużeniem rąk Chrystusa, który chce uzdrawiać człowieka. Choć cuda także się zdarzają, to dziś najczęściej przez pracę lekarzy i wszystkich, którzy poświęcają się chorym – zaznaczył.

– Chcemy wam powiedzieć, że was potrzebujemy i prosimy abyście na tych “posterunkach” trwali pomimo trudu i poświęcenia a przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosili swoje modlitwy, bowiem zarówno chorzy są skarbem Kościoła i świata ale również ci, którzy chorym służą – powiedział kard. Nycz.

Ze względów ograniczeń epidemicznych we Mszy św. w kaplicy Ducha Świętego w Szpitalu Wolskim uczestniczyło jedynie niewielkie grono chorych, przedstawicieli personelu medycznego i dyrekcji szpitala.

Szpital Wolski jest szpitalem miejskim, który ma obecnie 11 oddziałów leczenia stacjonarnego z pododdziałami (łącznie 354 łóżka), w tym szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Jako jeden z pierwszych szpitali w Polsce wprowadził w 2007 roku kompleksową informatyzację.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II, aby w tym dniu Kościół oddał się modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joseph Ratzinger

Opera Omnia tom III/1 podzielony jest na trzy części: A - Specyfika wiary chrześcijańskiej: Jeden Bóg w Trzech Osobach; B - Uniwersalny wymóg wiary chrześcijańskiej i uniwersalność rozumu; C - Jedna wiara i wielość kultur.

...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz w Szpitalu Wolskim: Bóg chce czynić miłosierdzie naszymi rękami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.