Kard. Nycz: mamy problem z głoszeniem Ewangelii

Kard. Nycz: mamy problem z głoszeniem Ewangelii
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

- Nie jest to tylko kwestia obecności, ale kwestia sposobu dotarcia z tą samą niezmienną Ewangelią do ludzi młodego pokolenia. Zadania i wyzwania są wielkie, jest to problem wszystkich - mam na myśli biskupów, księży, rodziców - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. z okazji Dnia Młodzieży diecezji warszawsko-praskiej.

Młodzi z diecezji warszawsko-praskiej spotkali się w sobotę na Diecezjalnym Dniu Młodzieży w katedrze św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie. W tym dniu zakończył się również Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej, którego celem było wyznaczenie kierunków działań z młodzieżą na najbliższe lata i przebudowa struktury duszpasterstwa młodzieży w diecezji.

W programie spotkania znalazły się m.in. świadectwa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zwieńczeniem obchodów była msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, którą koncelebrowali m.in. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski.

Synod Młodych

Na początku mszy św. bp Kamiński przypomniał, że zakończony Synod Młodych diecezji warszawsko-praskiej był pokłosiem 15. Zgromadzenia Synodu Biskupów, które pod hasłem "Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania" odbyło się w październiku 2018 r. w Rzymie.

Zaznaczył, że prace synodu, które miały zająć rok, z powodu pandemii potrwały dwa lata, jednak "wypracowane wskazania będą służyć przez długie lata".

DEON.PL POLECA

- Wielu dzisiaj może nas zapytać, a co takiego udało się wam osiągnąć? Tego do końca nie wiemy. Wyszliśmy do pracy z hasłem: "Jezus żyje i chce, abyś ty żył". Mamy nadzieję, że modlitwy, spotkania, praca formacyjna pomogą w pracy duszpasterskiej wśród młodego pokolenia - mówił bp Kamiński.

Dodał, że to spotkanie ma być podziękowaniem Bogu za cały dotychczasowy wysiłek i "prośbą o mądre i owocne towarzyszenie młodym na drogach realizacji ich powołania".

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

W homilii bp Marek Solarczyk zaznaczył, że w niedzielę Kościół będzie obchodził uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Przypomniał też hasło Synodu Młodych diecezji warszawsko-praskiej - "Jezus żyje i chce, abyś ty żył", które zostało zaczerpnięte z adhortacji papieża Franciszka "Christus vivit", podpisanej 25 marca 2019 r. - Dzisiaj w tej liturgii skupiają się tajemnice królowania Chrystusa z tajemnicami młodych. Z tym wszystkim, co przyniosła refleksja synodalna - mówił.

Jak zastrzegł, Bóg chce pisać w człowieku i przez człowieka pewną historię. Przytoczył hasło tegorocznego Diecezjalnego Dnia Młodzieży: "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś", nawiązujące do słów Jezusa wypowiedzianych do św. Pawła pod Damaszkiem.

Jak zaznaczył, jest to wyjątkowy czas, aby w życiu każdego z uczestników tej mszy św. dokonało się indywidualne spotkanie z Chrystusem, podobne do spotkania Jezusa i św. Pawła pod Damaszkiem. - Wasza droga do tego momentu spotkania, tego dialogu, jest indywidualna, niepowtarzalna. Droga każdego człowieka jest taka - stwierdził bp Solarczyk.

Zastrzegł, że jest wielu takich, którzy sami nie spotkali Jezusa, znają Go tylko z opowiadań. - My dzisiaj dlatego tu jesteśmy. Dlatego to całe dzieło synodalne, dlatego ta cała wrażliwość, która płynie z tego dzieła (...). Ta wrażliwość i troska o to, aby młody człowiek przeżył to spotkanie. Aby miał ten wyjątkowy dar i łaskę, aby doświadczyć tego dialogu z Chrystusem. Aby zobaczył, że On żyje - podkreślił.

Dodał, że "całe refleksje synodalne stawiały pytania: Jak spotkać? Jak powiedzieć? Jak przekazać? - żeby młody człowiek nie zniechęcił się, ale żeby dokonało się w nim to wyjątkowe spotkanie i ten cud przemiany?".

- To jest cała nadzieja, która jest wpisana w całą wspólnotę Kościoła, związana z darem, poświęceniem i ofiarnością rodziców, wychowawców. To jest przeogromna rola duszpasterzy, aby poprzez sprawowanie sakramentów, poprzez różne dzieła, które będą skupiały i pomagały spotkać Boga, który żyje - sprawią, że to, co Boże dotknie człowieka i przemieni go - stwierdził ordynariusz radomski.

Problem z głoszeniem Ewangelii

Na zakończenie mszy św. kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że "mamy wszyscy problem - i to duży problem - z głoszeniem Ewangelii wszystkim, a zwłaszcza z głoszeniem Ewangelii młodemu pokoleniu". - Nie jest to tylko kwestia obecności, ale kwestia sposobu dotarcia z tą samą niezmienną Ewangelią do ludzi młodego pokolenia. Zadania i wyzwania są wielkie, jest to problem wszystkich - mam na myśli biskupów, księży, rodziców - mówił.

Dodał, że ma na myśli także samych młodych, którzy często mają problem z dotarciem z Ewangelią do swoich rówieśników.

Przypominał postać św. Pawła, który poszedł głosić Ewangelię mieszkańcom Damaszku z mała grupą chrześcijan. - Po ludzku był przegrany, nie miał żadnych szans. Ale miał w sobie to, co jest warunkiem świadectwa - miał za sobą spotkanie z Panem Jezusem. Ten może mówić, świadczyć, który widział, spotkał, przeżył. Garstka takich ludzi potrafiła sześć wieków później sprawić, że cała Syria i cały Damaszek był prawdziwie chrześcijański - mówił kard. Nycz.

- Stoimy wobec naszego miasta, wobec Polski, świata - świata internetu, który jest nowym światem. Wydawać by się mogło, że trzeba się załamać, nie damy rady. Jeżeli jest z nami Pan Jezus, i mamy to świadectwo mocne, oparte na spotkaniu z Nim, potrafimy znaleźć także język i sposób głoszenia Ewangelii dzisiaj - ocenił.

Zachęcił młodych do tego, by głosili Ewangelię w świecie internetu, który jest dla nich środowiskiem naturalnym.

Podczas mszy św. bp Kamiński podpisał dokument końcowy Synodu Młodych diecezji warszawsko-praskiej.

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie ub.r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r., Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym mają odbywać się nie jak dotąd w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.

W tym roku odbędą się 21 listopada pod hasłem "Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś".

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: mamy problem z głoszeniem Ewangelii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.