Kard. Nycz wręczył medale 16. zasłużonym

Kard. Nycz wręczył medale 16. zasłużonym
(fot. PAP/Maciej Kulczyński)
KAI/ ad

Szesnastu osobom - w większości świeckim - wręczył dziś kard. Kazimierz Nycz medale "Zasłużeni dla archidiecezji warszawskiej". Są wśród nich m.in. ewangelizujący w Areszcie Śledczym na Mokotowie, długoletni współpracownicy parafii warszawskich, działacze stowarzyszeń katolickich.

Medale przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca.

Kandydatów do odznaczenia przedstawił kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. prałat Grzegorz Kalwarczyk.

Wśród "Zasłużonych dla archidiecezji warszawskiej" byli: prof. Stanisław Luft, lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i reumatologii, który od 1957 r. prowadzi wykłady z medycyny pastoralnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, Grażyna Żak z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, zaangażowana w wolontariat na rzecz ubogich materialnie i duchowo, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej oraz z tej samej parafii również - Sławomir Leśniewski, prezes grupy Rycerstwa Niepokalanej i nauczycielka Anna Korzeniewska, zaangażowana w wolontariat na rzecz dzieci.

Kard. Nycz uhonorował także s. Anastazję Zielińską ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, sekretarkę w kancelarii parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie oraz ks. kanonika Marka Rymuzę, prefekta Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, a w latach 2001-2007 wizytatora katechetycznego.

Metropolita warszawski wręczył medale także trzem osobom zaangażowanym w posługę ewangelizacyjną w Areszcie Śledczym na Mokotowie: o. Andrzejowi Kuszyńskiemu, jezuicie który przygotowywał osadzonych do przyjęcia po raz pierwszy sakramentów: chrztu, komunii i bierzmowania a obecnie jest też diecezjalnym duszpasterzem kapelanów więziennych; szarytce s. Annie Murawskiej, katechetce przygotowującej do bierzmowania więźniów oraz katechetce Halinie Gębskiej.

Ponadto odznaczona została także Elżbieta Buniewicz, nauczycielka i zelatorka wspólnoty Żywego Różańca w parafii św. Jana Kantego w Warszawie oraz Kazimierz Mateja z Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus, a od 2005 r. związany z Drogą Neokatechumenalną.

Z rąk kard. Nycza medal odebrała także Jadwiga Śleszyńska, która od 15 lat aktywnie działa w Legionie Maryi i jest parafialną opiekunką chorych oraz Teresa Witkowicz, długoletnia pracownica Wydział Duszpasterstwa Rodzin w kurii metropolitalnej w Warszawie, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, współtwórczyni Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny.

Medalem "Zasłużony dla archidiecezji warszawskiej" został uhonorowany również prezes Toyoty Roman Kazimierz Sabaj, szczególnie doceniono jego zaangażowanie na rzecz duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie i Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Doceniono także Stefana Karwowskiego, który jest kościelnym w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie a w tym roku wraz z żoną obchodził 66. rocznicę małżeństwa. W uzasadnieniu podkreślano, że swoją codzienną pracę wykonuje z ogromnym zaangażowaniem i miłością do Kościoła.

Z kolei jego współprafianin Stefan Jerzy Byliniak od roku 1975 służy parafii na Wrzecionie pełniąc różnego rodzaju prace konserwatorskie przy kościele, jest także prezesem parafialnego oddziału Kościelnej Służby Porządkowej "Totus Tuus".

Kard. Nycz wyraził radość, że mógł w święto patronalne warszawskiej katedry wręczyć medale za zasługi dla archidiecezji. - To nasza wspólna sprawa i troska! - podkreślił dziękując za różnorodne zaangażowanie na rzecz archidiecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz wręczył medale 16. zasłużonym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.