Kard. Ortega o sytuacji Kuby i szansach zmian

Radio Watykańskie

„Znakiem nadziei dla Kuby” określił kard. Jaime Ortega zapowiedź tamtejszych władz dotyczącą zwolnienia z więzień kolejnych 20 dysydentów. Jednocześnie arcybiskup Hawany zauważył, że zachodzące zmiany są ważne dla pozycji kraju na arenie międzynarodowej.

Zarazem jednak – jak dodał – przeciętnych Kubańczyków interesuje teraz najbardziej to, jak wyjść z dotykającego kraj kryzysu ekonomicznego. Kardynał poparł m.in. zaproponowany przez rząd projekt uwolnienia pewnych dziedzin gospodarki, co dałoby szansę na stworzenie prywatnego sektora inwestycji czy możliwości samozatrudniania.

W czasie swej wizyty w Waszyngtonie, gdzie odebrał przyznawaną przez Rycerzy Kolumba nagrodę Gaudium et Spes, kard. Ortega wyraził nadzieję, że proces uwalniania więźniów politycznych będzie kontynuowany. Część z nich chce opuścić Kubę i wyjechać do swych rodzin zamieszkujących na stałe w USA, inni natomiast oznajmili, że chcą pozostać na wyspie i tam żyć i pracować. Wciąż otwarta jest też propozycja Hiszpanii, która gotowa jest przyjąć kolejnych dysydentów z Kuby.

Tymczasem opozycjoniści zaapelowali do kubańskiego parlamentu o zagwarantowanie wszystkim Kubańczykom, bez rozróżnień i dyskryminacji, prawa do swobodnego przemieszczania się i prywatnej własności. Jest to nawiązanie do obietnicy rządu, że 20 dotychczas zwolnionych więźniów politycznych, którzy otrzymali tymczasowy azyl w Hiszpanii, będzie mogło po powrocie na Kubę zachować swoją własność. Dysydenci domagają się jednak, by te prawa były zagwarantowane wszystkim Kubańczykom, a nie tylko niektórym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Ortega o sytuacji Kuby i szansach zmian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.