Kard. Ouellet o karierowiczostwie w Kościele

Kard. Ouellet o karierowiczostwie w Kościele
Kard. Marc Ouellet (fot. Beauce1977 / wikipedia.org)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

- To normalne, że ludzie lubią być doceniani i chcą robić karierę. Biskup jednak musi krytycznie podchodzić do własnych intencji. Co rano powinien się pytać, komu tak naprawdę służy - tak o problemie karierowiczostwa w Kościele wypowiedział się kard. Marc Ouellet w wywiadzie dla dziennika "L’Avvenire". Od roku stoi on na czele Kongregacji ds. Biskupów, która pomaga Papieżowi w ustalaniu nowych nominacji.

Zdaniem kanadyjskiego kardynała dziś, w dobie sekularyzacji, dobry biskup powinien się wyróżniać umiejętnością głoszenia Ewangelii oraz gotowością do publicznej obrony wiary. Niestety nie wszyscy są w stanie sprostać temu zadaniu. Jak ujawnia szef watykańskiej dykasterii, coraz częściej spotyka się on z odrzucaniem papieskiej nominacji przez kapłanów czy biskupów, którym zostaje ona zaproponowana. Takich przypadków jest więcej, niż mogłem się spodziewać zanim objąłem ten urząd - wyznaje kard. Ouellet.

Tym niemniej liczba biskupów stale wzrasta. Dziś jest ich ponad 5000, czyli dwa razy więcej niż wzięło udział w Soborze Watykańskim II. W związku z tym trudno jest utrzymać pięcioletni rytm wizyt ad limina Apostolorum - zaznacza kanadyjski purpurat. Pod koniec pontyfikatu Jana Pawła II rytm urzędowych wizyt w Watykanie został zredukowany do 7 lat i tak pozostało do tej pory.

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Biskupów procedura nominacji jest świadectwem kolegialności, którą postulował Sobór. Mechanizm ten zasadniczo działa dobrze, choć zdarzają się też wyjątki - przyznaje kard. Ouellet. Przypomina on, że działalność kongregacji, jak i nuncjuszy w tym względzie ma charakter doradczy. Ostateczną decyzję podejmuje Papież. - Zdarza się, że kompletnie rezygnuje z naszej pomocy, jeśli uważa, że sam zna lepiej sytuację w danym Kościele lokalnym i ma dobrego kandydata na urząd biskupa - ujawnił hierarcha.

DEON.PL POLECA

Ponadto przypomniał, że w czasie Soboru Watykańskiego II podjęty został proces umiędzynarodowienia personelu Kurii Rzymskiej. Ostatnio doświadczyła tego również Kongregacja ds. Biskupów. Jeszcze do niedawna ścisłe kierownictwo dykasterii składało się z trzech Włochów. Dziś całe prezydium pochodzi spoza Italii.

- W naszej dykasterii wciąż jednak pracuje wielu włoskich duchownych - przyznaje kanadyjski kardynał. - Jest to niezbędne. Korespondencję z nuncjuszami prowadzi się bowiem przede wszystkim w języku włoskim" - powiedział kard. Ouellet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Ouellet o karierowiczostwie w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.