Kard. Parolin: gdyby pojawiła się możliwość, papież natychmiast udałby się do Chin

Kard. Parolin: gdyby pojawiła się możliwość, papież natychmiast udałby się do Chin
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
PAP/dm

Na pozytywne zmiany w dialogu Stolicy Apostolskiej z Chinami wskazał watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin mówił o tym na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, gdzie zaprezentowano książkę poświęconą pierwszemu delegatowi apostolskiemu w tym azjatyckim kraju. Nosi ona tytuł „Kard. Celso Costantini i Chiny - budowniczy mostu między Wschodem a Zachodem”.

Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Parolin podkreślił, że w tej chwili mówienie o wizycie Franciszka wydaje się przedwczesne, ale „gdyby była otwartość ze strony Chińczyków, papież udałby się natychmiast” do tego kraju, wobec którego zawsze okazywał wielkie uznanie i szacunek dla jego historii i kultury. Watykański sekretarz stanu podkreślił, że dialog z Chinami jest cały czas prowadzony.

DEON.PL POLECA

- Staramy się znaleźć najlepsze procedury również dla stosowania podpisanego porozumienia, które zostanie odnowione pod koniec tego roku - powiedział kard. Parolin odnosząc się do pytania dziennikarzy o nominacje biskupie w Chinach.

W czasie prezentacji książki watykański dyplomata przypomniał, że kard. Costantini był inspiratorem, promotorem i organizatorem pierwszego soboru Kościoła katolickiego w Chinach. Jako pierwszy delegat apostolski w tym kraju położył podwaliny pod dialog, za którego jeden z owoców, kilkadziesiąt lat później, można uznać podpisanie umowy ze Stolicą Apostolską w sprawie mianowania biskupów. Została ona podpisana w 2018 roku i następnie już dwukrotnie była odnawiana w 2020 i 2022 r.

Kard. Parolin zauważył, że „metoda kard. Costantiniego” w relacjach między Stolicą Apostolską a największym państwem Azji jest dziś drogą, którą podąża papież Franciszek.

- Pozytywne zmiany odnotowane do tej pory dają nam nadzieję, że nastąpią kolejne i większe - wskazał watykański sekretarz stanu. Kard. Parolin przypomniał, że dzięki podpisaniu porozumienia wszyscy biskupi w kraju Konfucjusza są obecnie w pełnej komunii z Kościołem Piotrowym.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin: gdyby pojawiła się możliwość, papież natychmiast udałby się do Chin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.