Kard. Parolin odniósł się do Piusa XII. Mówił o jego sekretnej pomocy Żydom

Kard. Parolin odniósł się do Piusa XII. Mówił o jego sekretnej pomocy Żydom
Papież Pius XII (fot. domena publiczna)
KAI / tk

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w poniedziałek, że „Żydzi, w tym także mała grupa rabinów, byli do tego stopnia przekonani o przyjacielskim podejściu Piusa XII wobec nich, że bezpośrednio zwracali się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o pomoc przed II wojną światową i w jej trakcie”. O zaangażowaniu papieża w obronę Żydów hierarcha mówił podczas konferencji na temat pontyfikatu Piusa XII i relacji chrześcijańsko-żydowskich.

Trzydniowe międzynarodowe sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie rozpoczęło się w 65. rocznicę śmierci papieża, któremu niektóre środowiska zarzucały milczenie wobec Holokaustu bądź niewystarczające działania w reakcji na Zagładę.

Watykan argumentuje na podstawie dokumentów, że Pius XII był sekretnie zaangażowany w ratowanie Żydów i obala tym samym jego „czarną legendę”.

Kard. Parolin o Piusie XII i jego pomocy Żydom

Kardynał Parolin w swoim wystąpieniu zaznaczył, że dzięki otwarciu archiwów watykańskich oczywiste stało się, że papież Pacelli wykorzystywał zarówno „drogę dyplomatyczną, jak i ukrytego oporu”.

DEON.PL POLECA

Ponadto podkreślił: „Od początku II wojny światowej aż do jej końca znaczna liczba katolików z powodu przekonań religijnych, jak i posłuszeństwa wobec papieża, broniła Żydów wszelkimi możliwymi sposobami, także uczestnicząc w aktywnym ruchu oporu wobec nazizmu i faszyzmu”.

Odnosząc się do zarzutów wobec Pius XII sekretarz stanu zaznaczył: „Ostatnie odkrycia w archiwach watykańskich oraz innych pozwoliły zrozumieć, jak historyczne dokumenty były manipulowane po wojnie, w rezultacie czego o katolikach w ruchu oporu wspominano niewiele albo w ogóle”.

W ocenie kardynała Parolina potrzeba „więcej niż pokolenia historyków, by stworzyć spójny obraz” pontyfikatu Piusa XII na podstawie różnych źródeł archiwalnych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Kazimierz Panuś
Pius XII (Eugenio Pacelli) był papieżem, któremu przyszło kierować Kościołem w jednych z najtrudniejszych okresów w historii chrześcijaństwa. Niewielu dziś pamięta, że był to człowiek wielkiego umysłu, energiczny kapłan i doświadczony dyplomata. Często zapomina się,...

Skomentuj artykuł

Kard. Parolin odniósł się do Piusa XII. Mówił o jego sekretnej pomocy Żydom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.